Anomální situace s koronavirem v Německu spočívá ve vysoké úrovni šíření Covid-19, ale nízké úmrtnosti, píše The Financial Times. (Foto: Pexels)

List podotýká, že koronavirus „zaútočil na Německo vší silou“ a nákaza se rychle šíří. Podle informací Univerzity Johna Hopkinse bylo ve čtvrtek nakažených ve Spolkové republice Německo 13 979 lidí, tedy více než v kterékoli jiné zemi kromě Číny, Itálie, Íránu a Španělska.

Přitom ale bylo v zemi zaznamenáno pouhých 42 úmrtí. Pakliže situaci srovnáme se sousední Francií, tam se nakazilo koronavirem 9 058 lidí a zemřelo 243, ve Španělsku připadá na 17 395 nakažených lidí 803 zemřelých, zdůrazňuje list. Kromě toho je úmrtnost na koronavirus v USA, Velké Británii a dokonce i v Jižní Koreji také vyšší než v Německu, podotýká autor článku.

Odborníci se domnívají, že tato anomálie může být spojena s tím, že epidemie koronaviru v Německu je v poměrně raném stádiu, a věk nakažených osob je nižší než v jiných zemích. Za další činitel, který by mohl tuto anomálii zapříčinit, se považuje obrovský počet vykonaných testů. Podle slov Lothara Wielera, který řídí ústav Roberta Kocha, provádějí německé laboratoře asi 160 tisíc testů týdně, což je více, než provedla kterákoli jiná evropská země za celou dobu epidemie.

Podle nejnovějších údajů mezinárodní zdravotnické organizace dosáhl celkový počet nemocných 234 073 lidí, většina případů byla zaznamenána v Evropě (celkem 104 tisíc). Bylo také ohlášeno 9 840 úmrtí.

Podle výpočtů americké univerzity Johna Hopkinse bylo ve světě zaznamenáno již 272 362 případů nakažení koronavirem. Více než 88 lidí se uzdravilo a 11 310 jich zemřelo.

Zdroj:  ft.com