Vysocí manažeři Deutsche Bank, kteří byli začátkem roku bez okolků propuštěni poté, co se vedení dozvědělo, že se pokusili zaúčtovat do nákladů zhruba tisícidolarovou účtenku z výletu do newyorského striptýzového klubu, přijdou podle deníku New York Post o odložené odměny v celkové výši 6 milionů dolarů.

Podle New York Postu se bankéři bavili ve striptýzovém klubu Sapphire New York na Upper East Side, který provozuje také steakhouse (a který nabízí menu „body sushi“ za 25 dolarů, kde mohou návštěvníci jíst syrové ryby z trupu striptérky). Zatímco tři starší bankéři, kteří byli nakonec kvůli této epizodě vyhozeni, trvali na tom, že šek pocházel ze steakhousu, nikoli ze striptýzového klubu, jeden nejmenovaný mladší bankéř, který se s nimi svezl, se nakonec vedení přiznal – a za svou upřímnost byl ušetřen sekery.

Zdroje z banky listu Post sdělily, že rozhodnutí banky ponechat si mladšího zaměstnance, který vše prozradil, mělo zdůraznit skutečnost, že nešlo o zločin, ale o krytí.

„Ve skutečnosti šlo o krytí a podvod,“ uvedl zdroj. „Zakrývání bylo horší než zločin.“

Jeden z mluvčích DB ve svém prohlášení uvedl, že „Deutsche Bank důkladně, komplexně a nezaujatě vyšetřuje obvinění z možného pochybení. Neschvalujeme porušení našeho kodexu chování nebo firemních zásad a podle závažnosti okolností přijímáme příslušná nápravná opatření. Banka odmítá okolnosti této konkrétní záležitosti dále komentovat.“

Pokud jde o miliony dolarů na odměnách, o které zaměstnanci přišli, v DB (a vlastně ve většině investičních bank) jsou bonusy pro vrcholové zaměstnance (obvykle kombinace akcií a hotovosti) obvykle odloženy na několik let, než na ně vznikne nárok. Smyslem této praxe je svázat špičkové zaměstnance s dlouhodobými výsledky firmy tím, že se jim zadrží alespoň část roční bonusové odměny. Když je pracovník propuštěn z důvodu, přijde o všechny odložené odměny, které získal.

Pro dva z propuštěných bankéřů (šéfa kapitálových trhů Bena Darsneyho a výkonného ředitele Raviho Raghunathana, který byl zodpovědný za řízení činnosti banky v oblasti SPAC) byly tyto částky značné.

Ale je tu i jedna světlá stránka: ztráta bonusů znamená, že tito muži si možná snáze najdou novou práci na ulici, protože jejich srovnatelné údaje o odměnách budou nižší. Na ulici se proslýchá, že do léta si všichni najdou nový domov.

Zdroj: zerohedge.com