Francouzský policejní odbor Vigi vyhlásil trvalou stávku v sobotu 8. prosince, kdy budou žluté vesty opět protestovat v Paříži a v celé Francii. Generální tajemník odboru, Alexandre Langlois, poskytnul Sputnik France interview. Promluvil o motivech, důsledcích této výzvy a vyjádřil obavy, že policie je vyčerpána.

Protesty hnutí žluté vesty, které zejména odporují zvýšení cen benzínu, začaly ve Francii 17. listopadu. Masové protesty jsou doprovázeny střety demonstrantů s policií, pogromy a žhářstvím, ničením obchodů a bank. Během nepokojů byli zabiti čtyř lidé, stovky byly zraněny. V sobotu 8. prosince se demonstranti chystají na další demonstrace.

„Nastal čas se legálně sjednotit a podpořit je (protestující), je to v zájmu všech!“

Toto je úryvek ze zprávy zveřejněné 5. prosince policejním odborem Vigi (Vigi-Ministère de l’Intérieur). Odbor se obává „obětí“ z řad policie, a proto vyzval 8. prosince ke stávce. Jedná se o symbolický den: V tento den se bude konat čtvrtá protestní akce žlutých vest po celé zemi.

„Naše vedení nás pošle na náměstí, abychom my čelili útoku namísto nich a vlády,“ říká odbor. „Víme, že tam budou zranění a obáváme se, že někdo z nás bude zabit.“

Sputnik France: Říkáte, že je čas se legálně spojit a podpořit žluté vesty. Co to znamená?

Alexandre Langlois: Nebudeme se k nim připojovat, chceme je podpořit. Žluté vesty jsou apolitické a není to odborové hnutí. Půjdeme v koloně s našimi plakáty, abychom ukázali, že podporujeme požadavky na zvýšení kupní síly. Každý policista, který není ve službě, má právo se k nim připojit během demonstrace.

Sputnik France: Toto varování o stávce neplatí pro všechny policisty, ale technických a administrativních služeb. Zároveň tvrdíte, že „bez pracovníků technických služeb a kuchařů mohou být republikánské bezpečnostní roty zablokovány“, jak se to projeví?

Alexandre Langlois: To se již projevilo: mobilní četnictvo bylo odvoláno. Je těžké říci, jaký bude výsledek. Někteří reagovali pozitivně na výzvu ke stávce. Mnoho našich kolegů říká, že je to dobrý nápad. Ale pořád to opakuje totéž. Budou za těmito slovy následovat konkrétní činy? V sobotu ráno nás čeká překvapení.

Sputnik France: Jak si představujete stávku 8. prosince v Paříži?

Alexandre Langlois: K mnoha policistům je vztah jako ke zvířatům, pracují bez odpočinku. Z naší strany je naléhavě vyzýváme, aby neučinili něco nenapravitelného, pokud jsou na pokraji emočního vyhoření. Aby se nedopustit chyby, ať zavolají lékaře a jdou na neschopenku.

Možná k udržení pořádku pošlou lidi bez odpovídajícího výcviku. Například 24. března 2016 policista brutálně zbil školáka v blízkosti lycea Bergson během demonstrace proti reformě zákoníku práce. Nebyl vycvičen, aby v takových činnostech jednal a neudržel se.

Sputnik France: Váš policejní odbor byl od počátku hnutí jako první, kdo vyzval k takové stávce. Pokud budou podobné výzvy častější, bude vláda nucena zapojit armádu. To by bylo strašné…

Alexander Langlois: Armáda může zasáhnout v případě občanské války, to teď není. Nebo v případě cizí okupace, to také nemáme. Existuje jiná možnost: posun do diktatury. Použití armády by bylo strašným signálem.

Sputnik Francie: Vláda tvrdí, že se 8. prosince obává přívalů tisíců lidí do Paříže, kteří mají tendenci vše ničit a zabíjet. Nemyslíte si, že vaše rozhodnutí oslabí policii a v případě tragédie to na vás budou chtít svést?

Alexander Langlois: Je těžké si představit, co se stane. Sarkozy zničil speciální služby a veškerá pozornost byla zaměřena na boj proti terorismu. V současné době výzvědné služby jsou bezmocné při konfrontaci se žlutými vestami. A ne proto, že jsou neúčinné, ale protože jim brání dělat jejich práci. Kromě toho, pokud budeme tvrdit, že dav ničitelů a vrahů se přivalí do Paříže, nakonec se to skutečně stane. Tyto druhy výpovědí podněcují agresory. Pokud jsou poslaní policisté fyzicky a psychologicky vyčerpání, tragédie jsou nevyhnutelné. Podle vedení jsme roboti-policisté. Ale nejsme.

Sputnik France: Co od vlády potřebujete?

Alexander Langlois: Aby nedošlo k opakování „černé soboty“, nejlepší by bylo vyhovět některému z požadavků žlutých vest. Vláda by mohla odmítnout zvýšení cen benzínu a mohla by okamžitě pokračovat.

Zdroj: snews.com