Ben Wallace poradil prezidentu Zelenskému, aby projevil více „vděčnosti“, pokud chce, aby západní země nadále posílaly zbraně na Ukrajinu. (Foto: Flickr)

Ministr obrany vyzval Zelenského, aby projevil větší vděčnost za západní vojenskou pomoc, když připomněl incident z loňského léta, kdy jel na setkání na Ukrajinu 11 hodin, aby mu byl předložen čerstvý seznam zbraní. Řekl, že to Ukrajincům na schůzce řekl: „Já nejsem Amazon“.

Wallace uvedl, že zatímco trpělivost Velké Británie s požadavky na výzbroj se nevyčerpává, Kyjev musí přesvědčit zákonodárce v USA, že Ukrajina vojenskou podporu oceňuje po včerejším Zelenského výbuchu kritizujícím rozhodnutí NATO nenabídnout jí časový plán vstupu do NATO.

„Ať se nám to líbí, nebo ne, lidé chtějí vidět vděčnost. Víte, moje rada Ukrajincům někdy zní: podívejte se, přesvědčujete země, aby se vzdaly svých vlastních zásob.

„A ano, vaše válka je ušlechtilá a my ji vnímáme tak, že vedete válku nejen za sebe, ale i za naše svobody. Ale někdy musíte přesvědčit zákonodárce na kopci v Americe, musíte přesvědčit pochybující politiky v jiných zemích, že to stojí za to a že to má smysl a že za to něco dostanou. Ať se vám to líbí nebo ne, taková je prostě realita.

„Někdy uslyšíte reptání, ne od [americké] administrativy a amerického systému, ale uslyšíte od zákonodárců na kopci: „Dali jsme 83 miliard dolarů na cokoli a víte, nejsme Amazon.“ Tohle je pro nás velmi důležité. To je přece pravda. Řekl jsem jim to loni v červnu: Řekl jsem Ukrajincům, když jsem jel 11 hodin, aby mi dali seznam [přání]: „Nejsem Amazon,“ řekl Wallace.

Na tiskové konferenci u příležitosti ukončení summitu NATO vyjádřil Zelenskyj velkou vděčnost vládě USA, Kongresu a veřejnosti za jejich podporu: „Jste skutečnými lídry v podpoře Ukrajiny. Opravdu si toho vážíme.“

Zdroj: thetimes.co.uk