Následující text pochází z důležitého proslovu nově zvolené spolu-viceprezidentky jménem Sahra Wagenknecht a důležité teoretičky německé radikální strany Die Linke, který pronesla během debaty v Bundestagu o záchranném balíčku pro Evropský stabilizační mechanismus (ESM) a o Evropském fiskálním paktu z 29. června 201. V pátek 29. června 2012 v pozdních hodinách přijal Bundestag dvě rozhodnutí s dalekosáhlým dopadem. Tzv. Evropský stabilizační mechanismus (ESM) lépe známý jako fond k výkupům z dluhů (u nás spíš jako Euroval) je smlouvou modelovanou jako zákon k dosažení sociální regrese v Německu pomocí dluhové „dluhové brzdy“ a jako předloha k osekání sociálních služeb a veřejného sektoru pro Evropu, a ta byla předložena k hlasování.

491 členů Bundestagu hlasovalo pro ESM, 111 hlasovalo proti němu a 6 členů nebylo přítomných. 493 členů hlasovalo pro Fiskální pakt, 106 hlasovalo proti a 5 bylo nepřítomných. V Bundestagu pouze členové strany Die Linke hlasovali jednohlasně proti těmto balíčkům anti-sociální legislativy.

Jelikož Fiskální pakt je neodvolatelný a zavazuje vlády k realizaci drsně úsporných politik, stanovují tato rozhodnutí v Evropě nastavení kurzu směrem k trvalé redukci sociálních výdajů, který bezpochyby povede k osekání veřejných služeb a k privatizaci veřejného majetku. Současně s tím dává ESM k dispozici ohromné množství peněz k záchraně zájmů bank a bohatých. Ve své řeči v plénu Sahra Wagenknecht útočila na politiku spolkové vlády za politiku, která Evropu žene k zruinování a přímo oslovila kancléřku:

„Vy nezachraňujete euro, místo toho zachraňujete eura milionářům.“

Celý projev si lze přečíst ZDE.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

]]>