15. října 2021 vstoupil v platnost zdravotní průkaz pro všechny italské dělníky. Přístav Trieste zablokoval dav více než šesti tisíc lidí. (Foto: Youtube)

Opakuje se historie? Sanitární režim bankéře Maria Draghiho, neokomunistická diktatura kapitalistických finančníků, jejichž je důstojným představitelem, čelí obrovským protestům od severu až po jih poloostrova.

Přístav Terst zahájil útok proti povinnosti tzv. zeleného pasu (covid pas, pozn. red.), přístav Ancona reagoval, stejně jako přístavy v Ligurii, včetně velkého přístavu Janov, a další, Gioia Tauro, Civitavecchia u bran Říma: zablokování přístavů vede k následným logistickým poruchám, kamiony nemohou vjíždět ani vyjíždět, ani nakládat ani vykládat.

Dokaři nejsou jediní, kdo je na válečné stezce. Silné protesty probíhají také před turínskými továrnami.

„Jen v této zemi se musí za práci platit, jsem tu už dvaatřicet let a dnes ráno se nemohu dostat dovnitř, protože nejsem očkovaný, připravují nás o svobodu,“ hřímá dělník Fiatu Avio v Rivalta Torinese, který spolu s desítkami lidí od rána protestuje proti povinnému zelenému pasu před branou č. 10 letecké továrny.

„Práce je právo, svobodné zkoušky“, stojí v dělnickém manifestu.

„Tady mezi námi jsou také očkovaní lidé, vysvětlují, ale my už této vládě nevěříme. Občané jsou podráždění, násilí není nikdy ospravedlnitelné, ale už to opravdu nemůžeme vydržet. Dotkli se základů, článku 1 ústavy, a zapomněli, že lidé žijí z práce.“

Řidiči kamionů, další zaměstnanci, obyčejní občané a mnoho studentů se připojili k demonstracím všude: ve Florencii, v Turíně, v Miláně před soudem, univerzitou a sídlem státní televize Rai, v malých městech a v hlavním městě Římě na Cirku Maximu.

Prefektury a policie byly v pohotovosti. Iniciativy proti zelenému pasu se odehrávají před „vchody do podniků“ a „na letištích, v přístavech, na silničních křižovatkách, dálnicích a železnicích, s cílem vytvořit nepříjemnosti, které by mohly bránit pravidelnosti služeb a výrobních činností“, napsalo ministerstvo veřejné bezpečnosti v oběžníku.

Všechny oči se upírají na pracovníky přístavu v Terstu, kteří odmítli vládní nabídku bezplatných testů: 40 % z 950 zaměstnanců není očkováno a ode dneška budou blokovat provoz, dokud nebude zrušen zdravotní průkaz.

Národní sdružení italských dopravců Trasportiunito mezitím oznámilo, že „bude chybět přibližně 80 000 řidičů nákladních a jiných vozidel v 98 000 společnostech“. Dopravní odbory vypočítávají čísla, která by v případě potvrzení vedla k ochromení celých odvětví, nejen logistiky.

Podle odborového svazu Serviziounito povede zelený pas k hospodářské katastrofě. Vyšší náklady vzniknou v důsledku nedostatečné produktivity řidičů s pozastaveným řízením, které nelze nahradit z důvodu nedostatku personálu. Mohlo by to také vést ke „zpoždění dodávek, což je přibližně o 320 000 hodin denně více, než je denní norma“.

Odborový svaz Coldiretti zase zdůrazňuje, že „vzhledem k tomu, že 85 % komerční dopravy se v Itálii uskutečňuje po silnici, zastavení nákladních aut a kamionů ohrožuje výdaje Italů. Zejména v případě produktů, které podléhají rychlé zkáze, jako je mléko, ovoce a zelenina, které se nemohou dostat na pulty obchodů.“

Další kritickou situací je veřejná doprava, kde se procento neočkovaných zaměstnanců pohybuje mezi 10 a 20 %.

Zemědělství je rovněž postiženo: zemědělská činnost je vázána na sezónní cykly a nelze ji zastavit a na polích pracuje nejméně 100 000 neočkovaných zemědělských pracovníků.

V řadách policistů, vyvolává rozruch také zdravotní průkaz: více než 5 000 z nich není očkováno. Nový svaz karabiniérů (Nsc) odsuzuje skutečnost, že vojáci bez zdravotního průkazu jsou nuceni opustit své ubytování v kasárnách. Jak se uvádí na facebookové stránce odborů, „všichni karabiniéři ubytovaní v kasárnách dostali příkaz opustit své ubytovny, pokud nebudou mít do půlnoci zelenou propustku“.

„Generální velení zřejmě vydalo rozkaz, aby ti, kteří obsadili pokoje, je opustili a přirovnali ubytování k pracovišti,“ dodal odborový svaz, který zdůraznil, že „žádný dekret nikdy neuložil takovou akci, která nemá v historii bezpečnostních složek obdoby“. Kromě těchto „karabiniérů“ je přibližně 7 000 policistů, kteří nebyli očkováni. To jsou policejní síly, které vláda potřebuje, aby prosadila svůj zdravotní průkaz.

Proti zelenému pasu poprvé demonstruje také italské letectvo: SIAM (Union Aeronautica Militare) ohlásil na pátek 15. října 2021 v 7 hodin ráno historicky první „sit-in“ v dějinách letectví před branami vojenské základny Sigonella proti povinnosti „aplikovat“ zelený pas.

Jestliže se dnes zdá, že šéf italské vlády Draghi, bývalá jednička Evropské centrální banky, „jedna z nejvlivnějších postav světového vládnutí ve službách ‚velkého resetu'“, připomíná blog Le courrier des stratèges, nechce dělat žádné ústupky, zítra hrozí velké riziko a mohl by ustoupit: agitace Evropské unie nebude schopna zabránit zavedení zeleného pasu.

Zdroj: m-presse.info