Velitel Libyjské národní armády Chalífa Haftar slíbil, že k překonání mnohaleté krize v zemi dojde během dvou týdnů. (Foto: Arab News)

Televize Al-Arabia  informovala o tom, že s takovým prohlášením velitel, který kontroluje větší část Libye, vystoupil na mládežnickém fóru v Benghází.

„V příštích dvou týdnech se Libye stane svědkem vyřešení současné krize a sestavení nové vlády národní jednoty,“ cituje televize Chalífu Haftara.

Premiér Libye Fáiz Sarrádž a Chalífa Haftar se na únorové schůzce v SAE dohodli na sjednocení státních institucí a provedení voleb do konce roku 2019.

Bogdanov jednal s libyjským premiérem

Náměstek ministra zahraničí RF Michail Bogdanov jednal v Tunisku s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem. Na jednání podpořil myšlenku o svolání velké národní konference za účasti všech politických sil. Informoval o tom portál MZV RF.

Setkání se konalo v sobotu před 30. summitem Ligy arabských států. Rozhovoru se zúčastnil také ministr zahraničí Libye Muhammad Táhá Sijála.

„Byla důkladně projednána otázka urovnání libyjské krize pod záštitou OSN, a to s důrazem na co nejrychlejší zahájení inkluzivních jednání s cílem realizovat všeobecné volby a vytvořit jednotné účinné státní instituce. V této souvislosti ruská strana podpořila myšlenku o svolání velké národní konference za účasti delegátů všech libyjských politických sil a regionů v rámci realizace Akčního plánu, který připravil zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN pro Libyi Ghassanem Salamem,“ sdělilo MZV RF.

Rovněž byly posouzeny možnosti obnovení vzájemně výhodné rusko-libyjské spolupráce v různých sférách, včetně zachování aktivního politického dialogu a využití diplomatického potenciálu Ruska v zájmu udržitelné normalizace v Libyi.

Na konci února se libyjský předseda Vlády národní jednoty Fayez al-Sarraj a velitel Libyjské národní armády Chalífa Haftar na schůzce ve Spojených arabských emirátech (SAE) dohodli na provedení všeobecných voleb v zemi, uvedla mise OSN v Libyi. Schůzka se konala na pozvání zvláštního zástupce generálního tajemníka OSN pro Libyi Ghassana Salameho.

Poté, co byl v roce 2011 svržen a zavražděn Muammár Kaddáfí, vypukla v Libyi politická krize. Dnes je v této zemi dvojvládí. Na východě zasedá parlament zvolený lidem a na západě, v hlavním městě Tripolisu, mají Vládu národní jednoty sestavenou za podpory OSN a Evropské unie v čele s al-Sarrajem. Úřady východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou, která vede vleklou válku s bojovníky.