Migranti se pokusili překročit hraniční přechod Röszke mezi Maďarskem a Srbskem ve dvou velkých skupinách. (Foto: YouTube)

Dvě skupiny asi 60 nelegálních přistěhovalců se pokusily v úterý ráno nelegálně vstoupit do Maďarska a policie jim v tom zabránila. Když se migranti pokusili překročit hraniční plot v Röszke, ozbrojené stráže vystřelily několik varovných výstřelů, uvedla maďarská policie v úterý ráno na svých webových stránkách.

Podle zprávy se skupina pokusila překročit hraniční přechod Röszke. Ozbrojená ostraha, která sloužila na hraničním přechodu, vystřelila několik varovných výstřelů. Některým migrantům se přesto podařilo nelegálně vstoupit do země.

Policie uvedla, že byli zatčeni čtyři lidé, ostatním bylo zabráněno v překročení hranice a zůstali v Srbsku. Poprvé od roku 2015 byl hraniční přechod Röszke dočasně blokován policií. Policie také zřídila několik kontrolních bodů mezi Röszke a Szegedem, aby zastavila a prohledala každé vozidlo.

„Hraniční přechod Röszke v současnosti není průchodný, ale vstup je stále možný přes dálniční hraniční přechod," uvedla Szilvia Szabó, tisková mluvčí policejního oddělení okresu Csongrád.

Migrační tlak ze Srbska v posledních týdnech neustále rostl. V současné době žije v Subotici více než dvě stě migrantů. Policie na svých webových stránkách napsala, že ozbrojené bezpečnostní stráže sloužící na hraničním přechodu vystřelily několik výstřelů a požádaly o pomoc policii.

Na srbské straně hraničního přechodu migranti odtrhli drátěný plot a poté „skočili“ na maďarskou stranu hranice. Místní korespondent uvedl, že v posledních týdnech se na místech poblíž hraničního přechodu objevilo stále více nelegálních přistěhovalců.

„Migranti si jsou vědomi toho, že nemají žádnou šanci překročit jižní hranici sami a snaží se společně a masivně.“ Na otázku, zda lze očekávat, že další nelegální přistěhovalci dorazí na jižní hranici navzdory zimě, mluvčí odpověděl s jasným „ano“. „Jsou také připraveni díky mobilním aplikacím a brožurám, které jim ukazují cestu,“ dodal.