Francie se vzepřela příkazu nigerské junty, která nařídila francouzskému velvyslanci, aby okamžitě opustil zemi. (Foto: Flickr)

V pátek dostal francouzský velvyslanec Sylvain Itte dopis, v němž mu bylo nařízeno, aby do 48 hodin opustil zemi, ale Paříž uvedla, že „pučisty“ neuzná, ale naopak podporuje „prezidenta, který nerezignoval„, jak vyplývá z čerstvých prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

„Naše politika je správná. Záleží na odvaze prezidenta Mohameda Bazouma, na odhodlání našich diplomatů, našeho velvyslance na místě, který navzdory tlaku zůstává,“ potvrdil Macron v pondělním projevu na shromáždění francouzských velvyslanců v Paříži.

Odmítl také tvrzení, že existuje důvod k obavám z vojenských vládců Nigeru, vzhledem k tomu, že velvyslanec Itte by mohl čelit zatčení nebo dokonce násilí, a to i poté, co na začátku léta francouzské velvyslanectví napadli a zapálili pro-převratoví demonstranti.

Člověk by neměl podlehnout narativu, který používají vůdci převratu a který spočívá v tom, že Francie se stala naším nepřítelem,“ řekl Macron ve svém projevu.

Obvinil také nigerské vojenské vůdce pučistů ze současných ekonomických potíží země a politické nestability. „Problémem Nigerijců jsou dnes vůdci převratu, kteří je vystavují nebezpečí, protože opouštějí boj proti terorismu, protože opouštějí politiku, která byla pro (obyvatelstvo) ekonomicky výhodná, a jsou v procesu ztráty mezinárodního financování, které jim pomáhalo vymanit se z chudoby,“ řekl Macron.

Co je však důležité, ruská média zachytila důležitou část projevu, v níž Macron uvedl, že je ochoten podpořit vojenskou intervenci, pokud o ní rozhodne regionální blok afrických států:

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí prohlásil, že Francie je připravena podpořit jakékoli úsilí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) o obnovení ústavního pořádku v Nigeru, včetně vojenské intervence.

„Podporujeme diplomatickou, a pokud bude rozhodnuto, i vojenskou aktivitu ECOWAS,“ řekl a dodal, že Paříž neupustí od podpory legitimně zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.

ECOWAS již několikrát pohrozilo, ale v poslední době se tváří v tvář varování Nigeru, že je připraveno bojovat v případě napadení, rozhodlo váhavě.

Niger má také několik regionálních podporovatelů v zemích Mali a Burkina Faso, které jsou rovněž řízeny juntami. Tyto dvě vnější mocnosti by rády skočily po boku Nigeru proti koalici ECOWAS.

Zdroj: abcnews.go.com