Vojenské vedení Nigeru, který je bývalou francouzskou kolonií, začalo vyhošťovat západní velvyslance ze země, počínaje Francií. Francouzský velvyslanec dostal 48 hodin na odjezd. (Foto: Flickr)

Agentura AFP sice původně přinesla zprávu, že odjezd ze země byl nařízen také velvyslancům USA a Německa, ta však byla rychle odvolána jako předčasná a neověřená. Vzhledem k napětí by však mohli být další na řadě.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí později uvedl, že „žádná taková žádost nebyla vládě USA předložena“.

Od státního převratu 26. července je však svržený a stále zadržovaný prezident Mohamed Bazoum obviňován ze spolupráce s Francií, která má vyvolat vnější vojenskou intervenci směřující k jeho obnovení moci.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se k juntě často vyjadřoval kriticky a požadoval okamžité propuštění Bazouma, což ve čtvrtek zopakoval.

V pátek junta odhalila, že francouzský velvyslanec odmítl setkání s novým nigerským ministrem zahraničí, přičemž Paříž se odvolala na to, že nigerští „pučisté nemají žádnou autoritu“. Niger poté uvedl, že francouzská vláda jedná „v rozporu se zájmy Nigeru“, a proto musí být velvyslanec vyhoštěn.

Podle úplného prohlášení francouzské vlády:

„Pučisté nemají pravomoc vznést tuto žádost, velvyslancův souhlas pochází výhradně od legitimně zvolených nigerijských orgánů,“ uvedla Paříž a dodala: „Neustále vyhodnocujeme bezpečnostní a provozní podmínky našeho velvyslanectví.“

Francouzský velvyslanec bude pravděpodobně nucen opustit zemi, a to bez ohledu na to, že se mezinárodní krize protáhne na měsíc.

Zdroj: aljazeera.com