Ceny zemního plynu v Evropě v pondělí klesly na nejnižší úroveň za poslední tři měsíce, protože dovoz zkapalněného zemního plynu stoupl, zatímco předpovědi počasí ukazují na mírnější podzim, než se očekávalo. (Foto: Flickr)

Ceny zemního plynu v nizozemském uzlu TTF, který je evropským benchmarkem, se v pondělí při ranním obchodování v Amsterdamu snížily o téměř 8 %. Ceny dosáhly vnitrodenního minima 140 dolarů (144 eur) za megawatthodinu (MWh), což je nejnižší evropská referenční cena plynu od 1. července.

Silný dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy a mírnější počasí v příštím týdnu nebo dvou jsou dva hlavní důvody poklesu cen plynu na začátku tohoto týdne. Vyšší výroba jaderné energie ve Francii ve srovnání s předchozími měsíci také pomáhá dodávkám elektřiny na celém kontinentu, a tím omezuje část poptávky po plynu pro výrobu elektřiny.

Podle údajů agentury Bloomberg dosáhl dovoz nákladů LNG do severozápadní Evropy nejvyšší úrovně pro toto období roku od roku 2016. Podle agentury Reuters se v současné době očekává, že jen do Velké Británie dorazí do konce měsíce devět tankerů LNG.

Za dnešními tříměsíčními nízkými cenami plynu v Evropě „stojí silný příliv LNG, mírné podzimní počasí a destrukce poptávky,“ uvedl Ole Hansen, vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank. Schopnost Ruska šokovat trh se značně snížila, neboť toky se meziročně snížily o 78 %, dodal Hansen.

Podle modelů bude v příštích dvou týdnech ve většině Evropy mírné počasí, což by rovněž zmírnilo tlak na růst poptávky po plynu pro vytápění a elektřinu.

Mezitím se vedoucí představitelé EU ještě musí dohodnout na nějaké formě omezení cen plynu poté, co se jim to nepodařilo na summitu v Praze minulý týden. EU jedná se spolehlivými dodavateli o „koridoru pro slušné ceny“ nebo například „hledá způsob, jak celkově omezit ceny na trhu s plynem“, uvedla koncem minulého týdne předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Zásoby plynu v EU jsou nyní na více než 90 %,“ uvedla Evropská komise o víkendu. „Dobrá zpráva: spotřebu plynu jsme již snížili přibližně o 10 %, ale stále lze udělat více,“ uvedla Komise.

Zdroj: oilprice.com