Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko v rozhovoru pro Hill.TV uvedl, že americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová mu při jejich prvním setkání předala jmenný seznam „nedotknutelných“. (Foto: Wikimedia)

„Při prvním setkání s americkou velvyslankyní v Kyjevě mi  velvyslankyně poskytla seznam lidí, které bychom neměli stíhat,“ řekl Lucenko, který v roce 2016 nastoupil na pozici ukrajinského generálního prokurátora.

„Moje odpověď na to byla, že je to nepřípustné. Nikdo v této zemi, ani náš prezident, ani náš parlament, ani váš velvyslanec, mě nezastaví v trestním stíhání, když existuje zločin, “pokračoval prokurátor.

Americké ministerstvo zahraničí označilo Lucenkovo prohlášení jako fikci.

„Viděli jsme zprávu o tomto obvinění,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí. „Spojené státy dosud neposkytli žádnou pomoc generálnímu prokurátorovi (GPU), ale dříve se snažily podpořit zásadní reformu sektoru spravedlnosti, a to i po revoluci v roce 2014. Skutečné reformy v období několika státních zástupců, kteří se navzájem nahradili, se ukázaly jako nedostatečné, využili jsme naší odpovědnosti vůči americkým daňovým poplatníkům a přesměrovali jsme finanční pomoc na produktivnější projekt."

Redakce Hill.TV se obrátila na velvyslanectví USA na Ukrajině, aby se k věci vyjádřilo.

Lucenko také prohlásil, že nedostal finanční prostředky ve výši téměř 4 milionů dolarů, které mělo americké velvyslanectví na Ukrajině přidělit jeho kanceláři, a řekl, že „situace byla ve skutečnosti poněkud zvláštní“ a poukazovala na skutečnost, že finanční prostředky byly určeny, ale "Nikdy jsem nic nedostal."

„V té době jsme řešili případ zpronevěry vládní technické pomoci USA v hodnotě 4 milionů amerických dolarů a v tomto duchu jsme vedli tento dialog,“ řekl Lucenko, „tehdy si Yovanovitchová myslela, že naše výslechy ukrajinských občanů a ukrajinských úředníků, kteří byli častými návštěvníky amerického velvyslanectví, vrhají stín na protikorupční politiku."

„Ve skutečnosti jsme dostali dopis z velvyslanectví USA od velvyslankyně, že peníze, o nichž hovoříme, byly pod plnou kontrolou velvyslanectví USA a že americké velvyslanectví nepožadovalo naše právní posouzení těchto skutečností. Situace byla ve skutečnosti poněkud zvláštní, protože finanční prostředky, o nichž hovoříme, byly určeny i pro úřad generálního prokurátora a my jsme jim řekli, že jsme je nikdy neviděli, a americké velvyslanectví odpovědělo, že žádný problém není," upřesnil Jurij Lucenko.

„Část prostředků, konkrétně 4,4 milionu amerických dolarů, byla určena pro úřad generálního prokurátora. Ale nikdy jsme nic nedostali,“ řekl Lucenko.

Yovanovitchová byla velvyslankyní USA v Arménii za bývalých prezidentů Obamy a George W. Bushe, velvyslankyní v Kyrgyzstánu za Bushe a už za Baracka Obamy byla velvyslankyní na Ukrajině.

Bývalý předseda sněmovního výboru republikán Pete Sessions vyjádřil znepokojení z chování Yovanovitchové v dopise ministerstvu zahraničí minulý rok, ve kterém napsal, že má důkaz, že velvyslankyně mluví s  „pohrdáním“ o Trumpově administrativě.

Zdroj: pz.cz, thehill.com