Ministerstvo pro kooperativní správu a tradiční záležitosti vyhlásilo toto prohlášení ve čtvrtek (9. února). (Foto: Flickr)

Prezident během svého projevu o stavu země (SONA) uvedl, že energetická krize v zemi napáchala nevýslovné škody a představuje existenční hrozbu pro podniky a ekonomiku.

Vyhlášením krize prezident uvedl, že koordinace řešení krize může být soustředěna do jednoho bodu.

„Stav katastrofy nám umožní zajistit praktická opatření, která musíme přijmout na podporu podniků v oblasti výroby, skladování a maloobchodního řetězce dodávek potravin, včetně zavedení generátorů, solárních panelů a nepřerušených dodávek elektřiny,“ řekl Ramaphosa.

Plány na vyhlášení celostátního stavu nouze byly v uplynulém týdnu kritizovány od chvíle, kdy Ramaphosa poprvé vyjádřil záměr vládnoucího ANC vyhlásit tento stav. Hlavní kritika proti vyhlášení spočívá v tom, že by otevřelo stavidla pro rabování a korupci, jak tomu bylo v minulosti.

Ramaphosa prohlásil, že bude zapojen generální auditor, který bude sledovat výdaje a financování spojené s krizí, aby se zajistilo, že s penězi bude nakládáno správně a že se nebude opakovat stejné drancování, k jakému došlo během krize v Covidu.

K dohledu nad energetickou krizí prezident dodal, že v rámci prezidentského úřadu zřídí také nového ministra, který se bude věnovat výhradně této krizi.

„Naším nejbližším úkolem je v příštích měsících snížit intenzitu výpadků dodávek elektřiny a nakonec výpadky dodávek úplně odstranit,“ uvedl prezident.

Připustil, že Jihoafričané chtějí opatření a řešení krize a „chtějí, aby vláda pracovala pro ně“.

Prezident sice uvedl, že nemá nový dlouhodobý plán na řešení krize, ale uvedl, že vláda zdvojnásobuje energetický plán oznámený v roce 2022.

„Soustředíme se na ta opatření, která nyní přinesou smysluplnou změnu a umožní skutečný pokrok v příštím roce. Nepředkládáme nový plán, soustředíme se na ty otázky, které se Jihoafričanů týkají nejvíce,“ řekl.

Podle Ramaphosy zůstane v čele společnosti Eskom ministr veřejných podniků, který bude i nadále dohlížet na její činnost. Veřejné podniky budou řídit restrukturalizaci společnosti Eskom, zajistí zřízení přenosové společnosti, dohlédnou na realizaci programu spravedlivé energetické transformace a dohlédnou na zřízení holdingové společnosti SOE.

Zdroj: businesstech.co.za