Policie ve Spojeném království se připravuje na rozsáhlé „narušení veřejného pořádku“ způsobené krizí životních nákladů, pokud nová premiérka Liz Trussová neschválí dostatečně velkou vládní pomoc. (Foto: Flickr / ilustrační)

Po obrovském nárůstu příští měsíc se účty za energie do dubna příštího roku vyšplhají na přibližně 6 522 liber ročně, což je úroveň, která hrozí uvrhnout třetinu země do chudoby.

Z uniklého národního strategického dokumentu, který získal deník Times, vyplývá, že policejní šéfové se obávají, že „ekonomické otřesy a finanční nestabilita“ mají „potenciál vést k nárůstu určitých druhů kriminality“.

Očekává se, že dojde k prudkému nárůstu krádeží v obchodech, vloupání a krádeží vozidel, jakož i internetových podvodů a vydírání, protože lidé se zoufale snaží vyjít s penězi, přičemž kriminální oportunisté se rovněž snaží ospravedlnit své činy.

Zpráva Národní rady policejních náčelníků již zaznamenala nárůst některých trestných činů a varuje, že „složitějším a nepředvídatelným rizikem je možnost větších občanských nepokojů jako reakce na dlouhodobý a bolestivý ekonomický tlak“.

Jeden z poslanců informovaných místní policií uvedl, že pokud nová premiérka, kterou se téměř jistě stane Liz Trussová, nezavede dostatečně velké vládní rozdávání, bude to „tlačit více lidí ke kriminalitě a povede to k veřejným nepokojům“.

„Pokud podpora nesplní očekávání, očekávaly by se podobné scény jako v roce 2011,“ řekl poslanec s odkazem na londýnské nepokoje, které se rozšířily i do dalších částí země.

„Vedoucí důstojník jednoho policejního sboru v severní Anglii řekl místnímu poslanci, že bez výrazného zásahu vlády se obává návratu horečnatých podmínek, které vedly k londýnským nepokojům v roce 2011,“ uvádí se v článku.

Vzhledem k tomu, že více než milion lidí slíbilo, že přestane platit účty za energie, panují také obavy, že velké množství lidí bude odjíždět od čerpacích stanic bez placení.

Emily Spurrellová, komisařka policie a kriminality v Merseyside, dokonce navrhla, že lidé, kteří ukradnou mléko, jídlo nebo plenky pro své děti, nebudou stíháni, což je přístup, který se příliš neosvědčil ve velkých amerických městech na východním a západním pobřeží.

Vláda se mezitím připravuje také na výpadky telefonních linek a počítačových systémů v důsledku výpadku proudu. Proběhlo cvičení s krycím názvem „Vznešená bříza“, které se soustředilo na udržení provozu Whitehallu během rozsáhlého výpadku elektrické sítě.

Jak jsme již dříve zdůraznili, energetici ve Spojeném království varovali vládu, že zemi hrozí masové občanské nepokoje v důsledku toho, že lidé nebudou mít v zimě na účty za topení a elektřinu.

Jeden z vysoce postavených představitelů odvětví uvedl, že až si lidé „uvědomí, jak špatné to bude“, mohli by svůj hněv přenést do ulic v podobě násilných demonstrací.

Zdroj: thetimes.co.uk