Vysoké představitelce EU pro zahraniční politiku Federice Mogheriniové se nelíbí aktivity vlastního týmu, který má bojovat proti údajné ruské propagandě. Napsal o tom web INFO.CZ s odvoláním na své zdroje.

V roce 2015 byl zřízen tým East StratCom s přibližně dvacetičlenným personálem, který se má zabývat údajnou „ruskou dezinformační kampaní". Tým spadá do aparátu vysoké představitelky, ta však podle všeho jeho vznik nikdy nepodporovala.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ji na setkání v dubnu loňského roku upozornil na neobjektivní charakter aktivit tohoto týmu. Ta se od něj pokusila distancovat. „Mogheriniová to líčila svým spolupracovníkům tak, že se cítila trapně, když si ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov postěžoval na tým na jejím úřadě, který má na starosti boj proti ruské propagandě," cituje portál jednoho ze svých zdrojů.

Upozornila ho, že s tím nemá skoro nic společného a že tato skupina vznikla na žádost členských zemí unie, píše dále portál. Jak tvrdí zdroje, Mogheriniová z rozhodnutí členských zemí „neměla radost".

Portál přitom obviňuje vysokou představitelku z „proruských názorů". Připomíná, že ji na podzim minulého roku kritizovalo přes šedesát bezpečnostních expertů a poslanci z 21 zemí za to, že neoznačuje Rusko jako zdroj „nepřátelských dezinformací" a nepřijímá dostatečná opatření, aby jim čelila. Rovněž loni podle portálu EurActiv ze stejného důvodu Mogherinová čelila kritice ze strany devíti členských zemí EU včetně Česka.