Podle nové studie se lidé, kteří dostali více než jednu dávku vakcíny proti COVID-19, častěji nakazili COVID-19. (Foto: Flickr)

Analýza údajů od zaměstnanců Clevelandské kliniky zjistila, že lidé, kteří obdrželi dvě a více dávek, byli vystaveni vyššímu riziku onemocnění COVID-19, uvedl Dr. Nabin Shrestha a jeho spoluautoři.

Riziko nákazy COVID-19 bylo 1,5krát vyšší u osob, které obdržely dvě dávky, 1,95krát vyšší u osob, které obdržely tři dávky, a 2,5krát vyšší u osob, které obdržely tři a více dávek, zjistili vědci. Vyšší riziko bylo ve srovnání s osobami, které obdržely nulovou nebo jednu dávku vakcíny.

I po úpravě proměnných zůstalo zvýšené riziko zachováno.

„Přesný důvod tohoto zjištění není jasný. Je možné, že to může souviset s tím, že imunita navozená očkováním je slabší a méně trvalá než přirozená imunita. Ačkoli tedy očkování krátkodobě do jisté míry chrání, může zvyšovat riziko budoucí infekce,“ uvedli vědci v článku, který byl zveřejněn jako preprint.

Dr. Robert Malone, výzkumník v oblasti vakcín, který se na práci nepodílel, řekl deníku The Epoch Times, že práce slouží jako „další potvrzení toho, že přípravky nejsou účinné nebo jsou na velmi nízké úrovni účinnosti a přispívají k negativní účinnosti [směrem dolů]“.

Poznamenal, že výzkumníci nezkoumali bezpečnost vakcín u populace zaměstnanců. Vakcíny COVID-19 mohou podle literatury a záznamů o úmrtích způsobit řadu vedlejších účinků, včetně smrtelného zánětu srdce.

Dřívější studie a údaje také naznačovaly, že lidé s větším počtem dávek vakcíny jsou náchylnější k infekci COVID-19, včetně předchozích prací vědců z Clevelandské kliniky a studie z Islandu.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které opakovaně odmítlo žádosti o vyjádření k externím výzkumům, doporučuje, aby prakticky všichni lidé ve věku 6 měsíců a starší dostali jednu z aktuálně dostupných vakcín proti COVID-19, bez ohledu na to, kolik očkování dostali, ačkoli později v květnu se má konat schůzka, na které se bude diskutovat o tom, zda aktualizovat složení vakcín s cílem zlepšit ochranu.

Vědci CDC v článku zveřejněném v únoru v týdenní zprávě agentury uvedli, že nejnovější verze vakcín, monovalentní zaměřená na subvariantu XBB.1.5, poskytovala 49% účinnost v období od 60 do 119 dnů, kdy převládal kmen viru JN.1. V případě, že se jednalo o monovalentní vakcínu, byla účinnost vyšší. Doplňující údaje však ukázaly, že osoby ve věku 50 let a starší, které dostaly předchozí bivalentní verzi, byly náchylnější k symptomatické infekci.

Autoři nezveřejnili žádný střet zájmů a přiznali nejméně pět omezení, včetně toho, že použili zástupný faktor pro infekci virem JN.1.

Další studie, která byla zveřejněna před odborným hodnocením v dubnu, odhadovala účinnost aktualizované vakcíny společnosti Pfizer na 32 % proti hospitalizaci od konce roku 2023 do začátku roku 2024. Na výzkumu se podíleli vědci z více institucí, včetně amerického ministerstva pro záležitosti veteránů a společnosti Pfizer, mnoho autorů uvedlo střet zájmů a část finančních prostředků pocházela od společnosti Pfizer.

Jednou z teorií, proč mohou být očkovaní náchylnější k infekci, je to, že imunitní systém lidí je vycvičen k reakci na starší kmeny virů na úkor ochrany proti novějším variantám.

„Vícenásobné dávky vakcín mohou mít za následek zesílení protilátek nebo ‚původní antigenní hřích‘, které zvyšují reakci na infekci neúměrně protilátkám vytvořeným z první dávky vakcíny, nikoliv z aktuální vakcíny nebo aktuální infekce, čímž se protilátková odpověď stává méně účinnou,“ uvedl v e-mailu pro The Epoch Times Dr. Harvey Risch, emeritní profesor epidemiologie na Yale School of Public Health, poté, co se seznámil s článkem.

Dr. Shrestha, který neodpověděl na žádost o komentář, a výzkumníci z Clevelandské kliniky se zaměřili na analýzu účinnosti očkování proti XBB.1.5 proti JN.1, která vytlačila XBB.1.5 do konce roku 2023.

Za tímto účelem analyzovali výskyt COVID-19 mezi zaměstnanci Cleveland Clinic od 31. prosince 2023 do 22. dubna 2024.

Z přibližně 47 500 zaměstnanců zahrnutých do studie bylo v tomto období 838 testováno na COVID-19 pozitivně.

Neupravené údaje neprokázaly žádný rozdíl mezi lidmi, kteří obdrželi jedno z aktualizovaných očkování, a lidmi, kteří je neobdrželi, ale po úpravě na věk a další faktory vědci odhadli, že očkování poskytlo 23% účinnost proti infekci.

Federální a celosvětové směrnice považují vakcíny za neúčinné, pokud poskytují méně než 50procentní ochranu.

Počet závažných onemocnění ve studované populaci byl příliš malý na to, aby bylo možné odhadnout účinnost proti závažným onemocněním, uvedli vědci.

Mezi uvedená omezení patřila nemožnost oddělit symptomatické a asymptomatické infekce. Nebyl hlášen žádný střet zájmů a autoři uvedli, že neobdrželi žádné finanční prostředky.

Zdroj: theepochtimes.com