Lék na rakovinu, který se často používá i k léčbě cukrovky, je vyšetřován poté, co způsobil slepotu u 12 pacientů s cukrovkou. (Foto: Shutterstock)

Avastin je injekční lék proti rakovině vyráběný švýcarským farmaceutickým gigantem Roche. Jedná se o lék, který patří do skupiny monoklonálních protilátek.

Zdravotnické úřady v pákistánském Paňdžábu, kde k incidentu došlo, uvedly, že v současné době vyšetřují dva distributory injekcí Avastinu, které obsahují účinnou látku zvanou bevacizumab.

V Pákistánu je bevacizumab povolen k použití stejným způsobem, jakým byl poprvé schválen k použití ve Spojených státech v roce 2004, a to především k léčbě rakoviny tlustého střeva. Od té doby dostal bevacizumab zelenou také pro použití při léčbě rakoviny plic, ledvin a mozku.

Pákistánský úřad pro regulaci léčiv (DRAP) nedávno povolil použití bevacizumabu také při léčbě rakoviny tlustého střeva a dalších forem metastazujících nádorů.Lék na rakovinu, který se často používá i k léčbě cukrovky, je vyšetřován poté, co způsobil slepotu u 12 pacientů s cukrovkou.

Pákistánští úředníci a kontaminace

V USA povolují regulační orgány FDA používání přípravku Avastin k jiným účelům, než je jeho původní použití, ale pouze v případech, kdy jsou lékaři s přípravkem plně obeznámeni a mohou předložit jasné důkazy, že použití přípravku pro konkrétní aplikaci je vědecky podložené.

Jedním z takových použití, které úřad FDA uznává, je použití přípravku Avastin při diabetické retinopatii, závažném očním onemocnění. V Pákistánu však přípravek Avastin pro tento účel schválen nebyl.

„Použití pro diabetickou retinopatii je použití mimo původní zamýšlené použití léku k blokování růstu abnormálních krevních cév v oku,“ uvedli v prohlášení úředníci pákistánského lékového úřadu.

„Vzhledem k tomu, že tento lék byl vydáván, ředěn a přebalován za nehygienických podmínek a neschváleným způsobem, nelze ověřit jeho bezpečnost, což může vést k poškození a ztrátě zraku pacientů.“

Podle Javeda Akrama, provinčního ministra pro specializované zdravotnictví, pákistánská policie v současné době vyslýchá dva muže, kteří jsou pravděpodobně zapojeni do distribuce přípravku Avastin po celém Pákistánu.

Úřad pro kontrolu léčiv mezitím požádal o stažení všech podezřelých 100miligramových injekcí přípravku Avastin, které jsou podle úřadu kontaminované a mohly být vyrobeny nelegálně.

V Pákistánu byla ztráta zraku způsobená přípravkem Avastin úřady identifikována jako případ kontaminace ze strany dodavatele třetí strany,“ uvedla společnost Roche v prohlášení pro agenturu Reuters.

„Prodej a distribuce registrovaných injekcí Avastinu byly zastaveny do doby, než bude ověřena jejich kvalita odběrem vzorků a laboratorním testováním v zájmu ochrany veřejného zdraví.“

Pákistánské zdravotnické úřady nařizují všem zdravotnickým pracovníkům v zemi, aby okamžitě zastavili distribuci, výdej a podávání přípravku Avastin a aby všechny zbývající šarže dali do karantény a vrátili je příslušnému dodavateli.

Veřejnost v Pákistánu se vyzývá, aby tento protinádorový lék nepoužívala k léčbě jakýchkoli očních onemocnění.

„Veškeré léčebné zboží musí být získáváno z licencovaných lékáren a dalších autorizovaných a licencovaných maloobchodních prodejen,“ uvedl lékový regulační úřad.

„Pravost a stav výrobků je třeba důkladně kontrolovat. V případě jakýchkoli pochybností se poraďte s lékárníky nebo jinými zdravotnickými pracovníky.“

Někteří komentátoři spekulují, že možná jsou tyto „kontaminované“ injekce Avastinu jen další maskovanou operací experimentálního testování léků, stejně jako „vakcína“ Covid-19.

„Vezmete si další netestovanou injekci?“ napsal jeden člověk.

Během prvních devíti měsíců po svém prvním schválení vydělal Avastin společnosti Genentech, hlavnímu prodejci léku ve Spojených státech, až 1,7 miliardy dolarů!

Zdroj: naturalnews.com