Ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík v rozhovoru pro Lidovky.cz prohlásil, že farmaceutické firmy typu Pfizer a Roche nastolují v Česku cenový diktát, neboť zcela odmítají vyjednávat o obchodních podmínkách. (Foto: Youtube)

Evropská unie by podle něj jednoznačně měla zakročit proti takovému chování.

Šéf tuzemské nemocnice v narážce na Českem plánovaný nákup léku proti covidu paxlovid z dílny Pfizeru uvedl, že je zklamán z chování farmaceutických firem, protože nabízí pro český trh, o nějž v důsledku jeho malé velikosti vůbec nemají zájem, obzvlášť nespravedlivé podmínky.

„Popravdě řečeno se chovají dost hnusně. Jak výrobce monoklonálních protilátek Regeneron firma Roche, tak výrobce vakcín Pfizer. Musím říct, že by to nejspíše chtělo nějaký zásah na evropské úrovni, protože to milé firmy poněkud přehánějí,“ uvedl Ludvík.

„Ty podmínky jsou dost drsné, jejich styl je vyloženě vyjednávat z pozice síly. V poslední době to ale s farmafirmami zažíváme často, netýká se to jen covidu. Chovají se k nám jako ke koloniím a mně se to přestává líbit. Je to diktát, o podmínkách se nediskutuje. Taháme za hrozně krátký konec provazu,“ konstatoval.