Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je nápad zavedení koronapasů v Evropské unii v rozporu s myšlenkou dobrovolného očkování. (Foto: Twitter)

Informoval o tom na tiskové konferenci po schůzce s uzbeckým ministrem zahraničí Abdulazizem Kamilovem.

„Pokud tomu správně rozumím, jde o myšlenku, která se nachází ve stádiu přípravy. Podle toho, co píšou vaši kolegové v Evropě, je tato myšlenka vnímaná v evropských zemích nejednoznačně, a tento zámysl bruselské demokracie…je brán vážně. A mnozí se vyjadřují v tomto smyslu: z toho vyplývá, že tento nápad je v rozporu s pravidly byrokracie, nakolik v členských zemích Evropské unie platí, že očkování je dobrovolné,“ uvedl Lavrov na tiskové konferenci po jednání s uzbeckým ministrem zahraničí.

Lavrov se domnívá, že pokud budou koronapasy zavedeny, tak to bude v rozporu s principem dobrovolnosti.

„Znamená to, že lidi budou násilně nutit, pokud se chtějí pohybovat, a obyvatelstvo členských států EU si asi jenom těžko dovede představit svůj život bez pohybu v rámci členských zemí,“ upřesnil ruský ministr.

Lavrov dodal, že je nezbytné počkat na konečné rozhodnutí.

„Doufám, že rozhodnutí bude přijato s přihlédnutím na názory členských zemí a nebude vnucováno. Faktor dobrovolnosti v otázce očkování je velmi závažný. Jak se to odrazí na možnostech ruských občanů, zatím říct nemohu. Musíme si počkat na konečné rozhodnutí ohledně této záležitosti,“ uvedl šéf ruského ministerstva zahraničí.

Zmiňme, že dříve šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na sociální síti uvedla, že Evropská komise plánuje v březnu předložit návrh zákona o elektronickém očkovacím pasu, ve kterém budou zaznamenány výsledky testů na covid-19, informace o očkování nebo dokonce skutečnost o dřívějším prodělání koronaviru.