SAN DIEGO (KGTV) – Vědci provádějí pozdní fázi klinických zkoušek nového druhu vakcíny proti COVID-19: vakcíny pěstované v rostlinách. (Foto: Youtube)

Vakcínu vyvinula kanadská biofarmaceutická společnost Medicago a společnost GlaxoSmithKline. Na místech v USA, včetně San Diega, probíhá v současné době nábor dobrovolníků do třetí fáze studie, do které se zapojí 30 000 osob.

Vakcína ve dvou dávkách využívá k tréninku imunitního systému částice vypěstované v rostlinách, které věrně napodobují tvar koronaviru.

„Je to zrcadlový obraz,“ řekl Dr. Denis Tarakjian, který vede část studie v San Diegu v Lékařském centru pro klinický výzkum.

Ačkoli mají tyto částice podobné virům podobnou strukturu, jedná se o prázdné schránky, které neobsahují genetickou informaci a nemohou způsobit infekci, řekl.

Vakcína Medicago se nemusí zmrazovat jako vakcíny od společností Pfizer nebo Moderna. Lze ji skladovat při teplotách v chladničce podobně jako injekci od společnosti Johnson & Johnson, což usnadňuje její přepravu a nasazení.

Všechny autorizované vakcíny COVID-19 na trhu trénují imunitní systém pomocí fragmentu koronaviru: proteinu spike. Namísto fragmentu jsou částice podobné viru Medicago navrženy tak, aby se co nejvíce podobaly celkové struktuře patogenu.

„Jde o to, aby to pro imunitní systém vypadalo jako virus, takže se proti němu vyvine opravdu pěkná a silná reakce,“ řekl Dr. Christian Ramers z Family Health Centers of San Diego.

Vědci experimentují s částicemi podobnými virům již od 60. let 20. století. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil první vakcíny využívající tuto platformu v 80. letech 20. století k boji proti žloutence typu B.

K velkému průlomu však došlo koncem roku 2000, uvedl odborník na infekční choroby z Kalifornské univerzity v San Francisku Dr. Peter Chin-Hong, kdy regulační orgány vydaly licenci na dvě vakcíny proti lidskému papilomaviru neboli HPV.

„Ve světě HPV to dokázalo zázraky. Šlo to ráz na ráz,“ řekl. „Více než 90procentní účinnost u HPV, takže doufají, že se to samé podaří i u COVID.“

Mluvčí společnosti Medicago uvedl, že pokud bude vakcína COVID schválena, mohla by se stát první vakcínou svého druhu pěstovanou v rostlinách. Předchozí VLP vakcíny byly pěstovány v bakteriích, kvasinkách nebo určitých buňkách.

Malá studie fáze 1 zjistila, že jedna formulace vakcíny COVID společnosti Medicago vytváří desetkrát více protilátek než lidé nakažení skutečným koronavirem. Výsledky studie fáze 2 mají být zveřejněny tento měsíc.

Hlavním úkolem výzkumníků bude získat dostatek dobrovolníků pro studii s 30 000 osobami nyní, kdy se v Kalifornii může na očkování objednat kdokoli starší 16 let.
Výzkumníci potřebují dobrovolníky, kteří jsou starší 18 let, nebyli očkováni vakcínou proti COVID-19 a neměli COVID.

„To, že dnes něco máme, nemusí nutně znamenat, že zítra nemůžeme najít něco lepšího,“ řekl Dr. Tarakjian. Podle něj svět potřebuje co nejvíce možností očkování, aby mohl bojovat proti různým variantám vakcín.

„Je to pro vás příležitost podílet se na špičkové technologii a být řešením problému, který ničí celý tento svět,“ řekl.

Společnost Medicago doufá, že se jí podaří studii dokončit a výsledky předložit regulačním orgánům k posouzení ještě letos.

Zdroj: 10news.com