První návštěva Mika Pompea ve funkci amerického ministra zahraničí v Rusku a setkání s Vladimirem Putinem a Sergejem Lavrovem nepřinesla průlom ve vztazích obou zemí.

Nicméně jednání přinesla řadu zajímavých momentů, které se dotkly otázky vzájemného vměšování do vnitřních záležitostí obou zemí, a které především cloumají Spojenými státy.

Například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov předal americkému ministrovi zahraničí Mikeu Pompeovi neoficiální memorandum s doklady o vměšování USA do vnitřních záležitostí Ruska. Šéf ruské diplomacie poznamenal, že Spojené státy ještě nejsou připraveny znovu potvrdit dohodu mezi Moskvou a Washingtonem o nezasahování do vzájemných záležitostí.

„Mimochodem, opět jsme uvedli příklad, kdy v roce 1933 z iniciativy Spojených států  prezidenta Roosevelt a lidový komisař pro zahraniční věci Litvinov si vyměnili nóty, v nichž se zavázali, že se nebudou vměšovat do vnitřních politických procesů,“ řekl ministr na tiskové konferenci.

„Ještě jednou zdůrazňuji: Spojené státy byly iniciátorem této výměny poznámek. Již několik let, počínaje administrativou (Baracka) Obamy, nabízíme našim americkým partnerům, aby tuto dohodu znovu potvrdili, ale zatím nejsou na to připraveni,“ poznamenal.

Lavrov rovněž předal americkému ministrovi memorandum s fakty amerického zasahování do záležitostí Ruska. „Toto téma může být diskutováno donekonečna. Dokud nebudeme mít na stole konkrétní fakta, nebudeme schopni o tomto tématu mluvit dospělým způsobem," řekl Lavrov.

Pompeo zase vyjádřil naději, že se „vměšování" do volebních procesů ve Spojených státech Ruskem již nezopakuje.

„Řekl jsem, že Rusko může podniknout kroky, aby prokázalo, že tento druh činnosti je věcí minulostí; doufám, že Rusko využije těchto příležitostí," řekl na tiskové konferenci po jednáních Pompeo.

V dubnu, po téměř dvouleté práci, vydal americký zvláštní prokurátor Robert Mueller zprávu o „ruském vměšování" ve volbách v USA v roce 2016, Trumpově „spiknutí" s ruskými úřady a zda americký prezident bránil spravedlnosti. V prvním bodě Mueller dospěl k pozitivnímu závěru, ve druhém - k zápornému a na třetím nemohl učinit jednoznačný závěr. Zpráva byla zveřejněna  ve  výrazně zkrácené podobě. Moskva kategoricky odmítá obvinění z vměšování.

Zdroj: pz.cz, ria.ru