Prototyp americké hypersonické rakety společnosti DARPA, která je vyvíjená pro potřeby Pentagonu, se podle informací uvolnila ze svého nosiče, těžkého bombardéru B-52, a byla zničena. (Foto: NASA)

Test rakety (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC)), která je společným projektem amerického letectva a společnosti DARPA, skončil neúspěšně poté, co se „nedopatřením“ odpoutala od bombardéru B-52, který ji nesl. Raketa se rozbila o zem, informoval Aviation Week.

Americká společnost DARPA odmítla sdělit další podrobnosti s tím, že všechny informace ohledně letových testů jsou tajné. K neúspěšné zkoušce došlo nedaleko letecké základny Edwards v Kalifornii, kde armáda prováděla testy několika nových systémů, včetně strojů F-35.

Není jasné, kde přesně střela narazila do země. Zprávy naznačují, že mohla havarovat u „určené oblasti testů“ poblíž základny Edwards, kde byly její zbytky následně sebrány. Dalším možným místem pádu mohla být oblast u China Lake.

Program vývoje hypersonických střel společnosti DARPA, jež mají využívat technologii scream-jet, je opožděn o několik měsíců. Podle plánu se první let střely měl konat ještě v minulém roce. Díky použití atmosférického kyslíku místo toho, aby střela si nesla vlastní nádrže, je možné střelu zmenšit a zlehčit, což vede k větší operativní efektivitě na rychlostech za hranicí 5 Machů. Neúspěch testu naznačuje, že na raketě je ještě potřeba udělat hodně práce před tím, než dosáhne stádia možného operativního nasazení.

Zdroj:  aviationweek.com