Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv se v novém článku v ruských médiích rozepsal a varoval Západ před hrozivým, nejhorším scénářem, který ho čeká, pokud bude nadále stupňovat podporu ukrajinských sil. (Foto: Flickr)

Podle jeho slov zveřejněných počátkem tohoto týdne by západní politika vyzbrojování Ukrajiny mohla vést k „apokalypse“. Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti se nikdy nestyděl za podobné varování a často říkal, že by mohlo dojít k jaderné válce. Otištěná slova se také shodovala s pondělní cestou Janet Yellenové na Ukrajinu, kde jednala o nové rozpočtové pomoci Kyjevu ve výši 10 miliard dolarů a oznámila první tranši ve výši 1,2 miliardy dolarů.

V novém článku rovněž zdůraznil, že politika Západu se přiklání k zablokování možnosti mírových jednání. „Je možné pokračovat v pumpování zbraní do neofašistického kyjevského režimu a blokovat jakoukoli možnost oživení jednání,“ napsal Medveděv pro list Izvestija.

„Naši nepřátelé dělají právě to, nechtějí pochopit, že jejich cíle zjevně vedou k totálnímu fiasku. Prohra pro všechny. Zhroucení. Apokalypsa,“ dodal.

„Kdy se na dřívější život bude muset zapomenout na celá staletí, dokud kouřové blokády nepřestanou vyzařovat radiaci.“ Jeho slova tak mají zjevně na mysli „jadernou apokalypsu“.

Jeho zlověstná slova zazněla týden poté, co prezident Putin prohlásil, že Moskva formálně pozastavila účast v nové jaderné smlouvě START s USA. Jedná se o poslední smlouvu z konce éry studené války, jejímž cílem je snížit, omezit a monitorovat jaderné zásoby soupeřících velmocí.

Putin také v poslední době označil zástupnou válku na Ukrajině za existenční hrozbu pro Rusko, prohlásil, že v sázce je samotné přežití jeho národa, a zdůraznil, že Moskva neustoupí, dokud nebude dosaženo jejích vojenských cílů.

Prohlášení Ruska o smlouvě je však všeobecně považováno za dočasné, přičemž americké ministerstvo zahraničí před několika dny uvedlo, že je připraveno kdykoli zahájit dialog, který je podmíněn ochotou Ruska k deeskalaci.

Zdroj: zerohedge.com