V Hongkongu má být utraceno přibližně 2 000 malých zvířat, včetně křečků, poté, co bylo několik z nich pozitivně testováno na covid-19 v obchodě se zvířaty, kde pracoval nakažený zaměstnanec. (Foto: Flickr)

Podle úředníků z odboru zemědělství, rybolovu a ochrany přírody město rovněž zastaví prodej křečků a dovoz drobných savců. Lidé, kteří vlastní křečky, byli rovněž vyzváni, aby je chovali v uzavřených prostorách.

Tento krok přišel poté, co byl v pondělí zaměstnanec obchodu se zvířaty pozitivně testován na delta variantu.

Pozitivní test mělo i několik křečků dovezených z Nizozemska ve stejném obchodě.

„Pokud vlastníte křečka, měli byste si ho nechat doma, neberte ho ven,“ řekl ředitel odboru Leung Siu-fai na tiskové konferenci.

„Všichni majitelé domácích mazlíčků by měli dodržovat osobní hygienu a po kontaktu se zvířaty a jejich potravou si umýt ruce. Své domácí mazlíčky nelíbejte.“

Přestože úřady připustily, že „neexistují žádné důkazy“, že by domácí zvířata mohla koronavirus přenést na člověka, jako preventivní opatření budou zákazníci, kteří si po 7. lednu zakoupili křečky v postiženém obchodě, sledováni a podrobeni povinné karanténě.

Své křečky musí rovněž předat úřadům k utracení.

Úřady uvedly, že všechny obchody se zvířaty prodávajícími křečky v Hongkongu musí ukončit činnost a přibližně 2 000 malých savců, včetně křečků a činčil, bude humánním způsobem utraceno.

Zákazníci, kteří si od 22. prosince koupili křečky v Hongkongu, budou rovněž povinně testováni a budou vyzváni, aby nechodili do společnosti, dokud nebudou jejich testy negativní.

Pokud budou jejich křečci testováni pozitivně, budou podrobeni karanténě.

Zdroj: getsurrey.co.uk