Kosmická sonda NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) záměrně narazí do asteroidu, který je asi dvakrát vyšší než Empire State Building a 525 stop široký. (Foto: NASA / Youtube)

Půjde o první techniku kinetického nárazu s využitím kosmické lodi na světě, která otestuje planetární obranu proti asteroidu.

V pondělí narazí 19metrová sonda do Dimorphosu, aby sledovala, zda by kinetický náraz mohl změnit dráhu asteroidu. Srážka s Dimorfem se očekává kolem roku 1914 našeho letopočtu.

„Po závěrečném manévru 25. září, přibližně 24 hodin před dopadem, bude navigační tým znát polohu cílového Dimorphosu s přesností 2 kilometry [1,2 míle] … DART se pak bude autonomně navádět na srážku s měsíčním asteroidem,“ napsali představitelé NASA v prohlášení.

Elena Adamsová, vedoucí inženýrka systémů mise DART v Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, řekla serveru Space.Com, že je vysoká pravděpodobnost, že DART do asteroidu narazí, a kamery sondy (nazvané LICIACube), vysunuté před několika týdny, tento náraz zachytí.

V 1730 SELČ začne NASA vysílat přímý přenos této události.

„V hodinách před dopadem bude obrazovka vypadat převážně černě, s jediným světelným bodem. Tímto bodem je binární systém asteroidů Didymos, který se skládá z většího asteroidu Didymos a menšího asteroidu, který kolem něj obíhá, Dimorphos,“ napsala NASA v popisu videa.

Zde je přímý přenos historického testu:

Zdroj: nytimes.com