Jedna z nejnovějších zpráv tvrdí, že černá díra v Mléčné dráze na nás takříkajíc mrká. O co jde a co se uprostřed Mléčné dráhy děje? (Foto: NASA)

Jak informuje portál Science Times, astronomům se podařilo zachytit zvláštní signál přicházející ze supermasivní černé díry nacházející se v srdci Mléčné cesty. Co zvláštního blikání způsobuje?

Jak informuje portál BGR , astronomové se domnívají, že černou díru obklopuje disk tvořen materiálem, ve kterém se formují horká místa.

Vědci analyzovali data, která se podařilo shromáždit za pomoci teleskopu v Evropském jižním observatoři. Ty naznačují, že černá díra vysílá k Zemi signál připomínající mrkání.

Objev byl publikován v odborném časopise The Astrophysical Journal Letters, ve kterém vědci dodávají, že objev je mimořádně fascinující. O černých dírách je totiž známo, že nevyzařují světlo.

Jev se vyskytl nedaleko seskupení těles s názvem Sagittarius A, přičemž z této oblasti se vědcům občas podaří zachytit signál s nepatrnou vlnovou délkou.

Tentokrát je však signál mnohem intenzivnější, přičemž se opakoval pod dobu 10 dní a denně trval i desítky minut. I když je toho ještě hodně, co vědci o černých dírách nevědí, je známo, že jejich intenzivní gravitační síla přitahuje materiál, včetně plynu, prachových částic a úlomků, které následně kolem černé díry vytvoří prstenec. Tomuto prstenci se odborně říká akreční disk a materiál v něm dosahuje vysokou rychlost, místy rychlost světla.

Vědci proto předpokládají, že signál, který se podařilo zachytit, pochází právě z akreční disk, konkrétně z místa, které se nachází nejblíže k černé díře. Sporadicky se totiž v disku mohou vytvářet tzv. horká místa vyzařující světelný signál připomínající mrkání.

Zdroj:  sciencetimes.com