Admirál námořnictva Charles „Chas“ A. Richard, velitel Strategického velitelství USA, se dnes zapojil do panelové diskuse o důležitých otázkách národní bezpečnosti. (Foto: Flickr)

„Všichni v této místnosti jsme se vrátili k úvahám o soutěži prostřednictvím krize a možného přímého ozbrojeného konfliktu s rovnocenným partnerem schopným jaderných zbraní,“ řekl.

„To jsme nemuseli dělat více než 30 let. To má hluboké důsledky. Jsou hluboké pro obranu vlasti. Jsou hluboké pro strategické odstrašení i pro dosažení našich národních cílů. A to už není teoretické.“

Panelová diskuse na téma „Amerika pod útokem – obrana vlasti“ se konala v rámci konference Air, Space & Cyber Conference pořádané Asociací vzdušných a kosmických sil v roce 2022 v National Harbor v Marylandu.

Každý plán a schopnost ministerstva obrany se opírá o předpoklad, že strategické odstrašení, a zejména jaderné odstrašení, se udrží, řekl Richard. Pokud se tento předpoklad nenaplní, nic jiného v resortu ani ve společných silách nebude fungovat tak, jak bylo navrženo.

„Rusko a Čína mohou eskalovat na jakoukoli úroveň násilí, kterou si zvolí, v jakékoli oblasti s jakýmkoli mocenským nástrojem na celém světě,“ řekl. „Takovým konkurentům a protivníkům jsme prostě už dlouho nečelili.“

Kvůli tomu bude muset ministerstvo změnit svůj přístup k vedení války, řekl a dodal, že pomalejší, tradiční přístupy k eskalaci již nefungují.

Při obraně vlasti budou muset bojoví velitelé jednat rychle proti protivníkovi ve všech oblastech: na zemi, na moři, ve vzduchu, ve vesmíru i v kyberprostoru, řekl.

Nedávno předložený přehled jaderného postoje stanoví vynikající strategii, řekl. Strategie podporuje modernizaci jaderné triády a jejího systému velení a řízení.

„Tuto velmi dobrou strategii musíme realizovat, protože hrozba ze strany Číny stále roste,“ řekl. „Nevíme, kde to skončí, protože hrozba ze strany Ruska se stále zvyšuje spolu s dalšími výzvami, kterým čelíme.“

Panelu se zúčastnili také generál letectva Glen D. VanHerck, velitel Severního velitelství USA a Severoamerického velitelství protivzdušné a kosmické obrany, a armádní generál James H. Dickinson, velitel Vesmírného velitelství USA.

Dickinson zdůraznil integrované odstrašování, o němž se zmínil Richard, a poznamenal, že Spacecom používá tento termín ve smyslu partnerství se spojenci, partnery a průmyslem.

Řekl, že prostředky Spacecomu, jako je poskytování povědomí o vesmírné doméně, jsou sdíleny se Stratcomem, Northcomem a ostatními bojovými veliteli.

VanHerck uvedl, že jeho prvním úkolem je poskytovat varování před kosmickým nebezpečím pro Severní Ameriku.

Když NORAD v roce 1958 vznikl, bylo jeho poslání mnohem jednodušší: odhalovat bombardéry nebo mezikontinentální balistické střely, řekl.

Dnes je úkol varování před leteckou a kosmickou hrozbou dramaticky odlišný, protože existují křižující střely, bezpilotní letecké systémy a hypersonické letouny, které se mohou vyhnout radarové detekci, řekl.

Zdroj: defense.gov