Americký prezident Donald Trump během setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuaem, které proběhlo v USA v Bílém domě, podepsal dokument, v němž uznává svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. (Foto: Twitter)

„Mělo se to stát již před deseti lety,“ prohlásil Trump.

Izrael podle amerického prezidenta převzal kontrolu na Golanskými výšinami v roce 1967, aby se chránil před nebezpečím. Trump dále zdůraznil, že dnes se Izrael musí bránit Íránu a teroristickým skupinám v Sýrii. A to včetně politické strany Hizballáh, která by mohla zahájit případný útok.

Dnes ráno palestinská raketa zasáhla obytný dům v centrální části země. Při incidentu bylo zraněno sedm lidí, včetně tří dětí. Izraelská armáda začala v reakci na raketové ostřelování s útoky na Pásmo Gazy.

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uznávají absolutní právo Izraele na sebeobranu.

Zástupkyně diplomatické služby EU Maja Kocijančič již dříve uvedla, že Evropská unie i nadále neuznává Golanské výšiny jako součást Izraele.

Raketové ostřelování

V pondělí ráno byl v důsledku odpálené rakety zničen obytný dům v centru Izraele. Při incidentu bylo zraněno sedm lidí, včetně tří dětí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahuv souvislosti s touto událostí zkrátil svou návštěvu Spojených států.

Za ostřelování v Pásmu Gazy je podle Izraele odpovědné vládnoucí hnutí Hamás. Místní média však citují nejmenované zdroje v hnutí palestinských islamistů, kteří říkají, že k odpálení rakety mohlo dojít omylem.

Dne 15. března Sputnik informoval, že izraelští vojáci sestřelili dvě rakety odpálené na jih Izraele. Palestinští bojovníci ráno odpálili dvě rakety na jižní oblasti Izraele a pokračovali tak ve výměně útoků, které o den dříve začaly ostřelováním Tel Avivu. Obě rakety zamířené na okolí města Sderotu s 25 tisíci obyvatel byly zachyceny izraelskými vojáky, kteří sestřelili v noci ještě jednu raketu.

Útok Izraele

Izraelská armáda začala v reakci na raketové ostřelování s útoky na Pásmo Gaza. O události informovala ruská média. Za účel daného bombardování označila armáda „teroristické cíle“ hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Armáda dále informovala o přesunu na hranici s enklávou dvou dalších brigád, o začátku částečné mobilizace záložníků a o uzavření přístupu do pohraničních oblastí na jihu země Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uznávají absolutní právo Izraele na sebeobranu.