Dva muži kromě jediného přeživšího přežili v březnu 2021 nad ledovcem Knik nehodu vrtulníku, ale zemřeli při čekání na záchranu, která se zpozdila kvůli selhání komunikace a sledování letu, jak vyplývá ze dvou podání federálního soudu v Anchorage. (Foto: PPF Group)

Airbus AS350B3 provozovaný společností Soloy Helicopters z Wasilly se dvěma průvodci a třemi klienty z Tordrillo Mountain Lodge se zřítil 21 mil jihovýchodně od Palmeru v pohoří Chugach. Jednalo se o jednu z nejsmrtelnějších leteckých nehod heli-skiingu v historii Severní Ameriky.

Mezi mrtvými byli 56letý Petr Kellner, nejbohatší muž České republiky, a 52letý mezinárodně uznávaný průvodce heli-ski Gregory Harms.

Z nových soudních dokumentů však vyplývá, že Kellner a další osoba považovaná za Harmse zůstali po chaotickém pádu vrtulníku z horského svahu naživu v troskách.

Kellner po havárii přežil, ale „zemřel při čekání na záchranu“, uvádí se v dokumentech v případu amerického okresního soudu, který se týká vyrovnání mezi přeživším a společností Soloy.

Podle samostatné občanskoprávní žaloby podané minulý týden u okresního soudu USA Harmsová zpočátku také přežila, ale „utrpěla vážná a nakonec smrtelná zranění“.

Zahynuli také 33letý pilot Soloy Zachary Russell z Anchorage, 38letý průvodce Sean McManamy z Girdwoodu a 50letý francouzský snowboardista Benjamin Larochaix.

V době, kdy záchranáři dorazili na místo, našli pouze jednoho přeživšího: 48letého českého snowboardistu Davida Horvátha.

Dokumenty federálního soudu neuvádějí, jak dlouho Kellner nebo Harms žili, co bylo příčinou jejich smrti, ani neposkytují důkazy, že mohli přežít, kdyby rychlejší upozornění na nehodu vyvolalo rychlejší záchranné akce.

Ze zatím nejasných důvodů se nikdo bezprostředně nedozvěděl, že vrtulník spadl. Nouzový lokátor se při nárazu nespustil. Pokud někdo sledoval cestu v reálném čase, nikdo nevyhlásil poplach.

Záchranné koordinační centrum, které je zodpovědné za vysílání elitních záchranářů Aljašské národní gardy do horských misí, dostalo oznámení o zpožděném vrtulníku více než dvě a půl hodiny po havárii.

Zdroj: adn.com