Nový šéf Královského letectva prohlásil, že Spojené království je „připraveno létat a bojovat“ s ruskými silami a že moskevské letectvo „prohraje“. (Foto: Youtube / Forces)

Ve svém prvním projevu ve funkci šéfa služby řekl vrchní maršál letectva sir Richard Knighton na celosvětové konferenci velitelů vzdušných a kosmických sil, že Spojené království musí „odradit naše protivníky od použití vojenské síly proti nám“.

„S využitím doktríny čtyř C kolem odstrašení budeme muset pochopit, co musíme sdělit, aby naši protivníci pochopili, že máme věrohodné schopnosti,“ řekl.

„Že jsme připraveni letět a bojovat a že prohrají.“

„Operační výzvy, kterým budou naše vzdušné síly čelit, ať už budeme bojovat kdekoli, budou stejné.“

„Budeme muset prolomit integrovanou vzdušnou a raketovou obranu našich protivníků.“

„Budeme čelit útokům řízenými střelami s plochou dráhou letu a útokům raketami dlouhého doletu na naše letecké základny a naše vzdušné síly a budeme čelit hybridním útokům na naše logistické řetězce a naše průmyslové základny.“

Dodal: „Těmto hrozbám budeme čelit všichni.“

To přichází v době, kdy britské ozbrojené síly čelí kritice jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni.

Začátkem tohoto roku údajně jeden americký generál řekl ministru obrany Benu Wallaceovi, že britská armáda již není považována za jednu z nejlepších bojových sil na světě.

Zpráva Sky News odhalila, že nejmenovaný generál údajně varoval pana Wallace před postavením armády, a zdroje také tvrdily, že britské ozbrojené síly jsou „službou neschopnou chránit Spojené království a jeho spojence“.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině vrchní maršál letectva sir Richard řekl: „Žádná ze stran… nebyla schopna získat vzdušnou převahu“, což obě strany „uvěznilo v boji mezi útokem a obranou, kde je ve výhodě obrana“.

Útok čelí obrovské výzvě bez vzdušné převahy a bez možnosti zasáhnout protivníka do hloubky,“ řekl.

„Někteří budou tvrdit, že Rusko je nyní slabší, než bylo před zahájením války, a to je jistě pravda v pozemní oblasti.“

„Armáda přišla o více než dvě třetiny svých tanků, ale letectvo zůstalo z velké části nedotčeno.“

Zdroj: forces.net