Severní Korea oznámila Světové zdravotnické organizaci, že do 10. června otestovala na koronavirus více než 30 tisíc lidí, ale zatím nezjistila ani jednu nákazu. (Foto: Flickr)

WHO v úterní monitorovací zprávě uvedla, že severokorejské údaje o testování zahrnují 733 osob, které byly testovány v období od 4. do 10. června, z toho u 149 osob se jednalo o onemocnění podobné chřipce nebo těžké respirační infekce.

Odborníci všeobecně zpochybňují tvrzení Severní Koreje, že se v zemi nevyskytl ani jeden případ nákazy virem, vzhledem k její špatné zdravotnické infrastruktuře a propustné hranici s Čínou, která je jejím hlavním spojencem a ekonomickým lanem.

Severní Korea popisuje své úsilí v boji proti viru jako otázku národní existence, zakázala vstup turistům, vyhostila diplomaty a přísně omezila přeshraniční dopravu a obchod.

Toto samovolné uzavření způsobilo další zátěž pro ekonomiku, která je již tak poškozena desetiletími špatného hospodaření a ochromujícími sankcemi pod vedením USA kvůli jadernému zbrojnímu programu země.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během politické konference minulý týden vyzval úředníky, aby se připravili na prodloužení omezení Covid-19, což naznačuje, že země není připravena v dohledné době otevřít své hranice.

Zdroj: business-standard.com