Zakladatel „Amazonu“ je největším investorem v nedávno založené biotechnologické společnosti „Altos Labs“, sídlící v USA. (Foto: Flickr)

Shromáždila nejlepší světové vědce, kteří budou pracovat na omlazení buněk. Do výzkumu byly zatím investovány tři miliardy dolarů.

Jeff Bezos (58), jehož majetek se odhaduje na 182,2 miliardy dolarů, a další menší investoři, včetně rusko-izraelského magnáta Jurije Milnera (60), vložili 4,8 miliardy dolarů do Altosu.

Kromě toho se sešel tým špičkových vědců, včetně nositele Nobelovy ceny Šin’ja Jamanaka z Japonska, jehož specializací jsou kmenové buňky, a kontroverzního španělského Juana Carlose Izpisua Belmonte, známého úspěšným vývojem embryí ze lidoopů a lidí.

Podle amerických médií se společnost zaměří na „programování buněk“, což je technika, která se v laboratoři osvědčila při omlazování buněk a někteří se dokonce domnívají, že by mohla pomoci vymýtit některé nemoci, jako je rakovina a Alzheimer.

Je to technika, která funguje tak, že se do buňky přidá protein, který jí prakticky dá pokyn k návratu na úroveň podobnou kmenovým buňkám.

Dvě laboratoře společnosti Altos budou umístěny ve Spojených státech – v Silicon Valley a San Diegu a jedna v Británii – v Cambridge.

Hlavní vědec a zakladatel společnosti Altos Rick Klausner říká, že cílem společnosti je připravit cestu pro programované omlazení buněk a poskytnout tak zcela nový přístup k medicíně.

„Mimořádné úspěchy v posledních několika letech začaly upřednostňovat zdraví buněk a mechanismy, které za ním stojí. To nám spolu s účinným a bezpečným přeprogramováním buněk a tkání prostřednictvím jejich omlazení dává nový pohled na medicínu budoucnosti,“ řekl Klausner.

Světová veřejnost nebyla ze zprávy o otevření Bezosovy laboratoře nadšená. Španělský „El Pais“ píše, že bohatí, místo aby si píchali botox, „píchají“  miliony dolarů do „Altos Lab“, protože smrt považují za nemoc, kterou je třeba léčit.

„Škoda, že iniciátorem toho všeho jsou peníze, nikoli věda. Zeptáte-li se obyčejných občanů, obávají se rakoviny, duševních chorob, AIDS, roztroušené sklerózy, cystické fibrózy a dokonce i koruny, nikoli stárnutí. Bezosovy peníze však nemají, a tak se nemohou rozhodnout, jakým směrem se bude věda ubírat. Bezos ví, že vědě se již podařilo omladit myši v laboratoři, což mu dalo naději, že bude moci být navždy mladý,“ uvádí „El Pais.

Testy na lidech

Americká média se také obávají, co by z Bezosovy laboratoře mohlo vzejít.

„Mladí lidé sní o tom, že budou bohatí, a ti, kteří jsou bohatí, sní o tom, že budou mladí. Proto miliardáři pumpují peníze do odvětví, které bude schopné zastavit proces stárnutí a vrátit mládí. Nikdo však neví, co se v té laboratoři může zrodit. S vědomím, že v týmu jsou někteří z kontroverzních vědců, není vyloučeno, že se „Altos“ stane místem tajného výzkumu lidí,“ píší americká média.

Světoví experti tvrdí, že průmysl, který se zabývá hledáním vzorce pro nesmrtelnost a věčné mládí, bude v příštích letech vzkvétat. Podle některých odhadů bude mít v roce 2030 hodnotu 420 miliard dolarů.

Zdroj: informer.rs