– Detektivové mohou přistupovat k historii volání, SMS a k seznamu kontaktů spolu s vedením evidence kohokoliv, na něhož je uvalena vazba – Skupiny lidských práv tvrdí, že technologie sklizně těchto dat by mohla porušit zákony o lidských právech a plánují právní protiakce – Policie je obviněna z propašování svého spiknutí za dozor zadními vrátky

Policie skladuje miliony položek soukromých dat z mobilů nevinných lidí, kteří nikdy nebyli usvědčeni ze žádného zločinu.

K těm informacím, které se mohou neomezeně shromažďovat, patří obsah textových zpráv, historie volání a soubor kontaktů z tradičních mobilů.

Důstojníci mohou rovněž přistupovat ke kopiím historie webových stránek a obsahu e-mailů ze smartphonů, včetně záznamů aktivit na Facebooku a dalších sociálních sítích.

Velký bratr: Taktické radiové zařízení ACESO vytáhne z mobilního telefonu osobní data během několika sekund a může je navždy skladovat.

V posledních týdnech byly na policejní stanice po celém Londýně umístěny speciální stahovací jednotky. Každá umožní, aby byl během pár minut zkopírován obsah paměti telefonu podezřelého.

Před tím musely být telefony odeslány do forenzní laboratoře, aby se z nich vytáhla data. Vedoucí policisté říkají, že tento nový krok urychlí vyšetřování.

Ale podrobnosti z akce metropolitní policie včera způsobily velké pobouření kvůli soukromí. Bylo to kritiky označeno za „spiknutí na propašování dohledu zadními vrátky“; ti mají totiž strach, že to znamená ohromnou expanzi množství policií shromažďovaných a skladovaných dat.

Zvláště u nás budí obavy odhalení, že tato data se budou skladovat bez omezení, i když byl podezřelý buď propuštěn bez obvinění, nebo – ač obžalován – byl soudem osvobozen.

Pobouření: Policie byla kritizována za udržování profilů milionů nevinných lidí v národní databázi DNA – tento proces později Evropský soudní dvůr prohlásil za ilegální.

Detaily tohoto spiknutí se objevily v týdnu, kdy byl z vězení propuštěn Sam Hallam poté, kdy si odseděl sedm let za zločin, který nespáchal. Stal se z toho případ, jenž vznesl vážné otázky o Met (londýnská policie) a jejím zacházení s daty.

U soudu se ukázalo, že policie analyzovala obsah jeho telefonu a zjistila informace, které by mohly pomoci při jeho osvobození, obhajobě je však nevydala.

Nick Pickles, ředitel kampaňové skupiny za občanská práva Big Brother Watch, prohlásil: „Soud jasně řekl, že neomezené udržování osobních informací je nepřijatelné, a je zjevné, že Met touto technologií flagrantně tento zákon přehlíží.“

„Pokud někdo není usvědčen ze zločinu, je naprosto špatně, když si policie udržuje obsah jeho telefonu.“

„Napsal jsem dopis komisaři, v němž jej žádám, aby naléhavě tento systém vyšetřil, i to, zda porušuje zákon UK.“

„Je jednoduše nepřijatelné, aby policie zavedla svůj dozorčí komplot zadními vrátky, takže si mohou skladovat podrobnosti o soukromé komunikaci lidí, kteří nikdy nebyli usvědčeni ze zločinu.“

Porušení soukromí: Scotland Yard odhalil zařízení, která mohou vytáhnout data z mobilů podezřelých ve vazbě – a skladovat je, ať už je osoba obviněna, či nikoliv.

Podle plánu za 50 000 liber bylo rozmístěno asi 16 terminálů po celém Londýně a k jejich použití vycvičeno 300 policistů. Bude-li úspěšný, mohl by se rozšířit celonárodně.

Když se k této mašince připojí mobil, stáhne jeho obsah a policie dostane výtisk jeho záznamů. Digitální záznam dat se rovněž uskladní.

Návod uvádí, že policie musí data vytáhnout jen, jedná-li se o telefon podezřelého a byl použit ke kriminální činnosti.

Ovšem Emma Draper z Privacy International varovala před předpokladem, že kdokoliv bude zatčen, tak mu nejspíš prozkoumají telefon.

Řekla, že budou-li se data evidovat bez omezení, mohlo by to vést k žalobám od obhájců lidských práv. „Už dostáváme právní rady k potenciálním akcím u soudů v UK nebo v Evropě.“

Tento informační hlídač už řekl, že Scoland Yard musí tato data uvést v soulad s předpisy o ochraně osobních údajů.

Osobní: Kampaňové skupiny za občanská práva plánují metropolitní policii právně napadnout kvůli jejímu použití této technologie uprostřed obav, že tím porušuje soukromí.

Mluvčí úřadu informačního komisaře sdělil: „Jakékoliv osobní informace vyňaté z telefonu osoby nebo jinak držené, a pak během vyšetřování získané policií by měly být v souladu se zákonem na ochranu dat – včetně jeho požadavků na zpracování osobních dat férovým a zákonným způsobem, aniž by se shromažďovala nadbytečná či nesouvisející osobní data, nebo aby se udržovala déle, než je nezbytné.“

Zástupce asistujícího komisaře metropolitní policie Stephen Kavanagh řekl, že tato technologie urychlí vyšetřování, když se důstojníkům umožní tato zařízení prozkoumat a udržet si k datům okamžitý přístup.

Scotland Yard navrhl, že tato data by se mohla uchovávat „neomezeně“.

Podle mluvčího jsou „data získaná z těchto zařízení udržována a je s nimi zacházeno stejně jako s ostatními daty a informacemi uchovávanými metropolitní policejní službou.“

„Je tomu tak, ať už je držitel telefonu obviněn, držen  na kauci nebo propuštěn bez dalších úkonů.“


Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdoj: dailymail.co.uk

]]>