Podle zpráv budou ve 14 státech USA aktivovány jednotky kybernetické bezpečnosti z Národní gardy, aby pomohly čelit případným hrozbám pro sítě volebních úředníků před nadcházejícími průběžnými volbami 8. listopadu, během nich i po nich. (Foto: Flickr)

Mezi těchto 14 států patří bojové státy Arizona, Iowa a Pensylvánie, dále Colorado, Connecticut, Delaware, Havaj, Illinois, Louisiana, Severní Karolína, Nové Mexiko, New York, Washington a Západní Virginie, informoval server Politico.

Brigádní generál Gent Welsh, velitel washingtonské Národní letecké gardy, na virtuálním brífinku pro média 4. listopadu uvedl, že ne každý stát to dělá, ale státy, které tyto jednotky aktivují, „investují do kybernetických talentů a kybernetických misí již léta“, uvádí portál Statescoop, který informuje o novinkách souvisejících s technologiemi ve státní správě.

„Pokud ve svém státě nemáte kybernetickou jednotku, nejste v dobré pozici, abyste jim pomohli chránit volby,“ řekl Welsh.

Dodal, že účast Národní gardy na aktivitách v oblasti kybernetické bezpečnosti voleb „dodává tomu, co je venku, punc důvěryhodnosti“, a poznamenal, že Národní garda „je stále jednou z nejdůvěryhodnějších institucí ve Spojených státech“.

Co nejbezpečnější volby

Plán přichází poté, co osm států získalo podporu kybernetických jednotek Národní gardy během primárních voleb, které se konaly na začátku tohoto roku.

Podle výstupů existuje v rámci Národní gardy letectva a armády po celých Spojených státech 38 specializovaných kybernetických jednotek, které pracují na pomoci státním a místním úředníkům v otázkách souvisejících s kybernetickou problematikou, jako je posuzování sítí a snižování rizik. Tyto kybernetické jednotky dohromady čítají více než 2 200 pracovníků.

„Naším cílem je zajistit co nejbezpečnější volby. Jsme v opravdu počáteční fázi,“ uvedl generálmajor letectva Rich Neely, velitel Illinoiské národní gardy, informoval Statescoop.

Představitelé Národní gardy obdrží od Agentury pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, CISA) aktuální informace o bezpečnosti při práci na podpoře voleb v polovině volebního období, uvedl server Politico.

CISA byla podle svých internetových stránek vytvořena v roce 2018 za Trumpovy vlády, aby ve spolupráci s vládními a průmyslovými partnery bránila současným a předpokládaným hrozbám pro kybernetickou a fyzickou infrastrukturu, včetně volební infrastruktury.

Ředitelka CISA Jen Easterlyová opakovaně uvedla, že neočekává žádné zásadní narušení voleb v polovině volebního období. Naposledy 1. listopadu na akci pořádané Centrem pro strategická a mezinárodní studia Easterlyová uvedla, že nemá „žádné věrohodné ani konkrétní informace o snahách narušit nebo ohrozit“ volební infrastrukturu a že je „velmi přesvědčena, že jsme udělali vše pro to, aby byla volební infrastruktura co nejbezpečnější a nejodolnější“.

Generálmajor letectva Rich Neely, velitel Illinoiské národní gardy, uvedl, že on a jeho tým „nic neočekávají“.

„Ale podobně jako po 6. lednu, pokud bude garda povolána, bude reagovat podle potřeby,“ řekl, informoval Statescoop.

„S tím, co vidíme, nic neočekáváme.“

Generálmajor armády M. Todd Hunt, generální adjutant Národní gardy Severní Karolíny, na brífinku pro média 4. listopadu uvedl, že jeho stát má společné centrum kybernetických misí, které usnadní komunikaci mezi kybernetickou jednotkou státu, jeho odděleními informačních technologií a krizového řízení, jakož i federálními kontakty z CISA, ministerstva vnitřní bezpečnosti a FBI.

Podle těchto zdrojů Hunt uvedl, že v kybernetické jednotce Severní Karolíny bude v den voleb sloužit 25 členů Národní gardy, což je více než obvyklých 10 členů základního týmu. Mezi další členy budou patřit i federální partneři a partneři z oblasti krizového řízení.

„V průběhu voleb budeme posilovat, abychom zajistili 24hodinové pokrytí celého procesu,“ uvedl Hunt podle serveru Politico. „Jsme občanští vojáci, žijeme v tomto státě a máme zájem na našich státních i federálních volbách.“

Zdroj: theepochtimes.com