Do druhého kola prezidentských voleb na Slovensku se nedostal žádný ze dvou největších národních a křesťanských kandidátů.

O post prezidenta budou bojovat kandidáti liberálů a socialistů Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Píše Ivan Lehotský ve svém článku pro portál Hlavnespravy.sk.

Podle autora  článku si občané Slovenska zvolili kandidáty, kteří by na postu prezidenta představovali garanta politiky Bruselu. A je to podle něj symbolické, protože dříve díky hlasům slovenských europoslanců Evropský parlament nepřímo schválil přijetí migrantských kvót.

Lehotský předpokládá, že Štefan Harabin nedostal dostatečný počet hlasů kvůli tomu, že podle posledního průzkumu měl šance na vítězství, a proto část národně orientovaných voličů mohla „nabýt dojmu, že mohou v klidu volit Kotlebu“.

Autor článku píše, že ve druhém kole voleb lze očekávat remízu. K hlasům pro Čaputovou se můžou přidat hlasy stoupenců Mikloška, Krajniaka, Tauchmannové a Mistríka, a k hlasům pro Šefčoviče voliči všech ostatních kandidátů. Je však také možné, že se mnozí z národních voličů druhého kola nezúčastní.