Americký prezident Donald Trump plánuje otestovat vesmírnou laserovou zbraň v roce 2023, která by měla ochránit USA před nepřátelskými raketami, píše Daily Star.

Pentagon požádal na příští rok o 304 milionů dolarů na financování výzkumu vesmírných laserů, svazků částic a dalších nových forem protiraketové obrany.

Říká se, že zbraně jsou potřebné pro boj s novými raketami z Číny, Ruska, Severní Koreje a Íránu.

Dokument MDA, který byl vydán v úterý, řekl: „Tento budoucí systém nabídne nové možnosti obrany pro „systém balistického protiraketového obranného systému“  a přidá další vrstvu ochrany pro USA.

Kromě toho, podle úředníků Pentagonu, technický pokrok snížil požadavky na velikost vesmírných laserových zbraní, stejně jako na jeho náklady.

„Z hlediska technologie, kterou dnes používáme, jsme pokročili,“ řekl jeden vyšší úředník. „Nyní věříme, že zbraně můžeme zmenšit na takové rozměry, že můžeme laserové zbraně posílat na oběžnou dráhu jako běžný náklad.“

Jako součást tohoto ambiciózního programu bude Pentagon provádět dvě studie. První z nich, který bude stát 15 milionů dolarů, je navržen tak, aby zjistil, zda satelit, vyzbrojený lasery, může sestřelit nepřátelské rakety vypuštěné z odpalovací rampy.

Druhá studie je průzkum vesmírných paprsků neutrálních částic, které „útočí“ na rakety s proudy subatomárních částic, které se přibližují rychlosti světla. To se liší od laserů, jejichž fotony se pohybují rychlostí světla.

Ale úředníci zdůrazňují, že studie neznamenají, že ministerstvo skutečně nasadí laserovou zbraň.

"Nemohu říct, zda to bude ve vesmíru a zda tento projekt bude realizován, pokud jde o hmotnost, ale budeme vytvářet prototyp a provádět testy," řekl jeden z úředníků.

Zdroj: pz.cz, dailystar.com