USA hodlají oznámit příští týden stažení 4 tisíc vojáků z Afghánistánu. Jedná se o třetinu amerického vojenského kontingentu v této zemi, informuje televize NBC News s odkazem na vlastní zdroje. (Foto: Wikimedia)

Podle televizní zprávy zůstane v Afghánistánu po stažení 8-9 tisíc amerických vojáků. Stažení má být postupné a potrvá několik měsíců.

Prezident USA Donald Trump vykonal neplánovanou návštěvu Afghánistánu před Dnem díkuvzdání. Promluvil si s vojáky na americké základně a měl schůzku s prezidentem země Ašrafem Ghaním. Předtím Trump opakovaně mluvil o záměru stáhnout americké vojáky z Afghánistánu.

Tato zpráva byla zveřejněna spolu s minulou neděli obnoveným jednáním USA se zástupci afghánského radikálního hnutí Talibán v Kataru.

Předtím informoval zdroj blízký k Talibánu agenturu Sputnik, že hnutí Talibán a USA mohou podepsat mírovou smlouvu a zahájit v Afghánistánu první 48 hodinové příměří. Avšak po obnovení jednání ho strany v pátek na několik dní pozastavily za účelem konsultací.

V roce 2019 měly USA a Talibán několikaměsíční jednání. Zástupce USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad a delegace politického oddělení Talibánu v Dauhá odsouhlasili podle výsledků osmi kol jednání návrh mírové smlouvy, která obsahovala zastavení palby, stažení cizích vojsk z Afghánistánu a zahájení všeobecných vnitřních afghánských jednání o míru.

Avšak v září, po řadě teroristických útoků podniknutých Talibánem v Kábulu a několika dalších městech, za jejichž oběť padli také američtí vojáci, rozkázal Trump zastavení jednání a zrušení podepsání smlouvy.

Zdroj:  nbcnews.com