Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov reagoval na Bidenova slova o lesních požárech v Rusku: totéž se děje například v Kalifornii nebo v Turecku. (Foto: Flickr)

„Tundra skutečně hoří, ale nezapomínejme, že hoří lesy i v Kalifornii, lesy hoří i v Turecku a dalších zemích světa. To jsou přesně ty důsledky klimatických změn, kterým čelíme,“ řekl.

Podle jeho slov Kreml nesouhlasí s kritikou ze strany amerického prezidenta. Vladimir Putin bude moci navíc Bidena osobně informovat o ruských akcích v tomto směru.

Peskov uvedl, že Rusko nejen bojuje s požáry, ale také diverzifikuje energetickou bilanci, a to už podle jeho názoru přineslo výsledky.

„A v tomto případě to vše nebylo oznámeno prezidentovi Spojených států, když hovořil o účasti Ruska. <…> Jsem přesvědčen, že až dojde k další komunikaci mezi oběma prezidenty, <…> Putin bude mít skvělou příležitost říct <…> Bidenovi o tom, co děláme v oblasti klimatu,“ řekl na závěr tiskový mluvčí.

Na tiskové konferenci v Glasgowě, kde se koná klimatický summit, Joe Biden kritizoval Rusko a Čínu za jejich faktickou neúčast na fóru G20 v Římě. Řekl, že Putinovi „hoří tundra, ale on mlčí o svém přání cokoliv dělat“.

Ruský prezident a čínský prezident Si Ťin-pching se akce nezúčastnili osobně, ale zúčastnili se prostřednictvím video komunikace.