Šéfka TOP 09 Markéta Adamová vnímá poslední zkušenosti USA s korespondenčním hlasováním jasně pozitivně. Hlavní je podle ní to, že spousta lidí se díky tomu mohla zúčastnit voleb v době pandemie. (Foto: Pixabay)

Šéfka TOP 09 Markéta Adamová vnímá poslední zkušenosti USA s korespondenčním hlasováním jasně pozitivně. Hlavní je podle ní to, že spousta lidí se díky tomu mohla zúčastnit voleb v době pandemie. Nepochybuje, že rizika volebních podvodů při hlasování poštou jsou velice nízká. Mnozí uživatelé na Facebooku však měli proti jejímu nápadu výhrady.

Spojené státy stále čekají na to, až budou spočítány všechny hlasy, a to především ty korespondenční, jejichž počet v letošních volbách byl rekordním. Mezitím úřadující americký prezident Donald Trump tvrdě kritizuje jak své oponenty, tak i systém korespondenčního hlasování, který se podle něj stal nástrojem falšování a manipulací ze strany demokratů. 

Zásadní význam korespondenčního hlasování v prezidentských volbách v USA přiznává i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která však na rozdíl od Trumpa hodnotí tento jev rozhodně pozitivně. Právě díky možnosti hlasovat poštou mnozí Američané získali možnost se zúčastnit voleb, aniž by se museli vystavit epidemiologickým rizikům při osobní návštěvě volebních místností. Popírá přitom tvrzení, že by korespondenční hlasování mohlo výrazně zvýšit možnost falšování výsledků, i když úplně taková rizika nevylučuje. Pekarová Adamová nevidí problém ani v tom, že korespondenční hlasování protahuje celý proces sčítání hlasů a tím pádem i vyhlášení oficiálních výsledků. 

„A že sčítání trvá déle? Pořád lepší si na výsledek počkat, než mít rozhodnuto předem, jako se to děje třeba v Rusku nebo Číně,” neváhá s argumentem opoziční politička.