Odborná komise doporučila vládě, aby se lidé starší 60 let a další rizikové skupiny Izraelců mohli nechat očkovat čtvrtou dávkou vakcíny covid-19. (Foto: Flickr)

Toto rozhodnutí musí ještě potvrdit hlavní epidemiolog. Premiér Naftali Bennett to označil za „skvělou zprávu“, která pomůže překonat omikron.

Ještě v polovině prosince poradci izraelského kabinetu nedoporučovali zavedení čtvrté dávky očkování ani pro starší osoby nebo osoby se sníženou imunitou.

Vládní tým se nyní přiklání ke čtvrté dávce pro seniory nad 60 let a další rizikové skupiny, a to čtyři měsíce po třetí dávce.

Podle premiéra Bennetta začala pátá vlna epidemie, která má zabránit rychlému šíření omikronu očkováním všech, včetně dětí. Během jediného dne se počet osob nakažených novou variantou zdvojnásobil na celkových 341. Dalších osm set podezřelých případů se ověřuje.

Bennett svolal vládu, aby zvážila další ochranná opatření. Kabinet jednal již v pondělí, ale rozešel se bez dohody o nových omezeních. Ministři mezitím rozhodli, že by úřady měly omezit počet přítomných zaměstnanců na polovinu běžné kapacity.

Toto opatření bude platit do 26. ledna. Izrael v listopadu uzavřel své hranice ve snaze zpomalit šíření omikronu a pravidelně aktualizuje seznam zemí, kam mají Izraelci zakázáno cestovat.

Podání čtvrté dávky vakcíny covid-19 osobám s oslabenou imunitou doporučilo americké Centrum pro kontrolu nemocí již v říjnu. Brazílie tento týden schválila i čtvrtou dávku pro osoby s vážnými imunitními problémy.

Zdroj: timesofisrael.com