Italský premiér Giuseppe Conté v úterý rezignuje na svou funkci v souvislosti s politickou krizí v zemi, informují místní média s odvoláním na vládní zdroje. (Foto: Wikimedia)

„Rada ministrů bude svolána zítra v 9 hodin ráno, během ní bude předseda vlády Giuseppe Conté informovat ministry o svém přání odjet do Quirinale [prezidentský palác] za účelem odstoupení z funkce. Poté se předseda vlády Conté vydá k prezidentu republiky Sergiu Mattarellovi,“ uvádí se v prohlášení.

Prezident podle nejpravděpodobnějšího scénáře dá Contemu pokyn, aby pokračoval ve výkonu svých povinností.

Očekává se, že rezignace bude technickým krokem za účelem následného pokusu o sestavení nové vlády se širší parlamentní podporou.

Conté minulý týden získal s malým náskokem podporu Senátu při hlasování o důvěře. Získal většinu hlasů (156), což je technicky vyžadováno ústavou, ale nedokázal získat nadpoloviční většinu 161 senátorů, což mu ztěžuje praktické řízení a schvalování určitých legislativních aktů parlamentem.

Od minulého týdne hledá Conte podporu nové parlamentní skupiny, která sdružuje členy různých centristických stran, aby posílil svou parlamentní podporu.

Současná vláda bude ve čtvrtek čelit první skutečné zkoušce, protože parlament bude hlasovat o zprávě ministra spravedlnosti Alfonsa Bonafedeho o stavu spravedlnosti v zemi. Strana Italia Viva již oznámila, že zprávu odmítne.

Conte stojí v čele vlády od června 2018.

Vládní krize se v zemi začala vyvíjet poté, co strana Italia Viva 13. ledna oznámila, že její ministři opouštějí vládu kvůli neshodám ohledně plánu na zotavení se z následků pandemie.

Podle slov předsedy Italia Viva, bývalého předsedy vlády Mattea Renziho, může jeho strana i nadále zůstat v parlamentní většině, ale zároveň je připravena přejít do opozice.

„Nejde o to, jaký bude výsledek krize, nemáme s tím žádné problémy, můžeme být ve většině, pokud nás tam chtějí vidět, ale ne jako zástupný symbol,“ řekl Renzi a upozornil na možnost aliance se středopravou opozicí.

Podle jeho slov může Italia Viva vést „diskusi v rámci této většiny, ale je připravena přejít do opozice“.

„Pokud se politické síly současné většiny chtějí věnovat problémům, které jsou na stole několik měsíců, ať to dělají, ale bez kalambúrů neustálého odkládání,“ řekl Renzi.

Odchod představitelů Italia Viva z vlády může vést k tomu, že bez hlasů této strany může současná koalice ztratit většinu v parlamentu a vládě hrozí, že jí bude vyjádřena nedůvěra v parlamentu.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB

Zdroj: snews.com