Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Rusko musí odejít z Venezuely a jsou kvůli tomu posuzovány všechny prostředky. Oznámili to novináři z prezidentova okolí. (Foto: Wikimedia)

„Rusko musí odejít,“ prohlásil Trump, když komentoval situaci ve Venezuele. Podle jeho názoru byly americké administrativě otevřeny všechny varianty, aby tohoto cíle bylo dosaženo.

Viceprezident Mike Pence zase poznamenal, že Spojené státy považují přílet ruských vojenských letadel tento víkend za nežádoucí provokaci.

„Vyzýváme Rusko, aby omezilo veškerou podporu režimu Madura a podpořilo Guaida,“ dodal Pence.

V komentáři k prohlášení amerického vůdce první místopředseda výboru Rady Federace pro mezinárodní záležitosti Vladimír Džabarov poznamenal, že Trump zase promluvil „bez přemýšlení“.

„Ve Venezuele není ruská přítomnost prakticky neexistuje, jen v ropném průmyslu je nepatrná. K žádnému zásahu do vnitřních záležitosti Venezuely ze strany Ruska nedochází, zatímco Američané tam svobodně prochází,“ uvedl senátor.

V USA existuje od roku 1823 tzv. Monroeova doktrína, ve které je uvedeno, že USA mají zvláštní zájmy v oblasti národní bezpečnosti v Severní a Jižní Americe. Je zde také uvedeno, že Spojené státy musí odolat možnému vlivu evropských a dalších zemí na záležitosti obou Amerik. Touto doktrínou Spojené státy ospravedlnily svou vlastní účast, včetně vojenské intervence, co se týče záležitostí Kuby, El Salvadoru, Grenady, Mexika, Peru, Venezuely a jiných zemí v regionu.

Zdroj:  aljazeera.com