Íránská armáda prohlásila, že americké špionážní letadlo v neděli narušilo nebo se alespoň přiblížilo k narušení jejího vzdušného prostoru, když přelétalo nad íránskými teritoriálními vodami. V prohlášení íránského námořnictva se uvádí, že sledovalo pohyb „amerického špionážního letadla“, které se bez povolení přiblížilo k Íránu.

„Poté, co letoun EP-3E amerického námořnictva vstoupil do íránských teritoriálních vod, vyslali bdělí velitelé námořnictva varování, aby letounu zabránili vstoupit do vzdušného prostoru země bez povolení,“ uvádí se v prohlášení.

K incidentu došlo nad vodami v Ománském zálivu a íránská státní média uvádějí, že jej jejich armáda zahnala. Velitelé námořnictva uvedli, že letoun EP-3E amerického námořnictva se vrátil na mezinárodní trasy poté, co Írán „vyslal varování“.

Pentagon údajný incident v hodinách po zprávách íránských médií bezprostředně nepotvrdil ani nekomentoval.

Napětí v oblasti Perského zálivu je vysoké po nedávném zadržení lodí amerického námořnictva, které údajně převážely „nelegální“ zbraně a palivo v Ománském zálivu.

Armáda Spojeného království v poslední době rovněž narušila údajné pašerácké operace z Íránu, které se týkaly nákladu určeného pro Jemen a tamní povstalce Hútíje podporované Íránem, kteří již několik let bojují proti silám Saúdské Arábie a SAE. Washington dlouhodobě podporuje saúdskou koalici a po dlouhou dobu jí pomáhal leteckými údery a letadly.

Očekává se, že íránsko-saúdské sblížení a normalizace vztahů z minulého měsíce bude mít v oblasti Perského zálivu stabilizační účinek, nebo v to alespoň doufá řada představitelů na Západě, ale jedním z důležitých faktorů je, že to ještě více vyburcovalo Izrael. Od čtvrtka Izrael zaútočil na to, co označuje za „íránské cíle“ uvnitř Sýrie, tři noci po sobě, což je výrazný nárůst agrese.

Zdroj: tasnimnews.com