Vrcholový a profesionální sport už není jen čistý sport, často se do něho dostává i politika. Zvlášť zajímavé je poslouchat názory celosvětově známých sportovců a jejich příbuzných. (Foto: Wikimedia)

A otec současné světové tenisové jedničky Novaka Djokoviće promluvil, jak nikdy nezapomene na bombardování NATO. Srđan Djoković označila Američany za kriminálníky.

V rozhovoru pro RS Srđan Djokovic oznámil, že jeho syn Novak dostal pozvánku od ruského prezidenta Vladimira Putina. Toto pozvání se týkalo hokejového zápasu Rusko-USA na Olympijských hrách v Soči v roce 2014.

Srbský tenista ale nakonec do Soči nedorazil a musel pozvání odmítnout.

„V té době byl na turnaji v Dubaji a nemohl přiletět. Novak má opravdu hodně povinností, aby z něho byl nejlepší tenista v historii," řekl o synovi, který má ve své sbírce aktuálně 15 grandslamových titulů, otec Srđan.

Djoković starší se vyjádřil i ke vztahu k Rusku. „Byl jsem tam jen jednou při Davisově poháru v Moskvě. Ale chci se tam vrátit, rád bych navštívil Petrohrad. Mám tam velkého kamaráda, Gennadije Timčenka," uvedl.

Následně uvedl, jak mu prezident ruského hokejového klubu SKA Petrohrad zachránil život. „Před šesti lety jsem měl otravu krve. V Srbsku nevěděli, jak mě léčit. Tak vzal Timčenko letadlo a letěli jsme do Monaka. Kdybychom čekali ještě pár dnů, zemřel bych," zavzpomínal Srđan.

Nakonec promluvil i o vztahu USA a vzpomenul, jak v 90. letech letectvo NATO bombardovalo Bělehrad. „Novakovi bylo jen 12 let a s kamarády si hrál na kurtech Partizanu," uvedl.

„Tito kriminálníci udělali bordel v nemocnicích a budovách v centru města. Všechno se dá odpustit, ale nejde zapomenout. Stříleli na moji rodinu, to je tak nelidské. Dodnes nenacházím slova," řekl na závěr Srđan Djoković.

Operace Spojenecká síla jednotek NATO na území celé Svazové republiky Jugoslávie probíhala od 24. března do 10. června 1999. Byly bombardovány vojenské cíle i státní instituce, včetně budovy radikální politické strany Slobodana Miloševiče. Válka v Jugoslávii trvala od 28. února do 11. června 1999, na obou stranách padlo celkem okolo 5 000 vojáků, NATO ztratilo dvě letadla.

Zdroj: snews.com