Ruská polovojenská skupina Wagner v nočních hodinách na pondělí vyhlásila vítězství (nebo alespoň částečné vítězství) nad Bachmutem tím, že vyvěsila ruskou vlajku a také vlastní vlajku PMC Wanger Group nad budovami centrální vládní správy Bachmutu.

Šéf Vagneru Jevgenij Prigožin popsal, že klíčové město v Doněcku je „naše“, ale pouze v „právním smyslu“. Napsal to na Telegramu: „Velitelé jednotek, které obsadily radnici a celé centrum, půjdou a vyvěsí tuto vlajku,“ uvedl v narážce na ruskou vlajku, která je vyvěšena na přiloženém videu. „To je soukromá vojenská společnost Wagner, to jsou ti, kteří obsadili Bachmut. V právním smyslu je to naše.“

Zhruba před dvěma týdny Prigožin tvrdil, že Wagner a ruské síly kontrolují 70 % zcela zničeného města, a protože Ukrajinci se tvrdě brání, vrhají do několikaměsíčního boje další prostředky.

Několik hodin před Prigožinovým videem ukazujícím vztyčení vlajky na temné noční obloze ukrajinský generální štáb přiznal, že „nepřítel nezastavil svůj útok na Bachmut…“. Ukrajinští obránci odvážně drží město, když odrážejí četné nepřátelské útoky“.

Oznámení mělo sdělit, že ukrajinská armáda se stále domnívá, že Bachmut „drží“. Podle ruských zdrojů se ukrajinští bojovníci stále soustřeďují na západním okraji města.

Nicméně již o víkendu bylo jasné, že bojovníci Vagnera jsou na pokraji dobytí centra města…

Ještě v neděli zněl prezident Zelenskyj ohledně osudu Bachmutu poněkud optimisticky:

„Jsem vděčný našim bojovníkům, kteří bojují u Avdijivky, u Maryinky, u Bachmutu… Zejména Bachmutovi! Tam je dnes obzvlášť horko!“ Zelenskyj to uvedl ve svém vlastním příspěvku na Telegramu.

Poblíž Bachmutu, asi 27 kilometrů vzdálené Kosťantynivky, došlo v neděli k „masivnímu útoku“ ruských raket, při němž zemřeli tři muži a tři ženy a jedenáct jich bylo zraněno, uvedly ukrajinské úřady.

Zelenskyj uvedl, že zasažené zóny jsou „pouze obytné oblasti“, kde byli cílem útoku „obyčejní civilisté obyčejného města Donbasu“.

Zdroj: aljazeera.com