Naposledy íránská armáda varovala americký dron 10 minut před tím, než byl sestřelen, řekl Amir Ali Hadjizade, velitel leteckých sil Iránského sboru islámských revolučních gard (IRGC). (Foto: Youtube)

Iránská média dříve zveřejnila snímky trosek bezpilotního letounu, které údajně sestřelily íránské ozbrojené síly ve čtvrtek. Uvedla to agentura Tasnim a společnost rozhlasová a televizní společnost IRIB.

Hajizadeh zopakoval informaci, že íránská armáda vyslala varovný signál, a objasnil, že poslední varování bylo provedeno na 3.55 (0.25 SČM), tedy 10 minut před sestřelením dronu.

„Poslední varování americkému zpravodajskému donu bylo provedeno íránskými vzdušnými obrannými silami na 3,55, nicméně, protože je ignorovali, byl dron byl sestřelen v 4,05 (místního času)," citoval Tasnim Hadjizadeho. Podle něj je přítomnost těchto fragmentů důkazem, že americký letoun porušil íránský vzdušný prostor.

Předtím Teherán oznámil, že Írán objevil trosky amerického dronu ve svých teritoriálních vodách a je připraven demonstrovat trosky sestřeleného amerického UAV, které získaly íránské ozbrojené síly.

Islámské revoluční gardy ve čtvrtek oznámily, že íránská armáda sestřelila americký dron při vstupu do Perského zálivu na jihu země poté, když porušil íránský vzdušný prostor. 

Později ústřední velitelství USA uvedlo, že íránský protiletadlový raketový systém sestřelil letoun US Navy nad Hormuzským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru. V Teheránu však trvají na tom, že dron byl sestřelen v Íránu a označili to za provokaci.

Následně se vedení USA v čele s prezidentem Donaldem Trumpem rozhodlo zaútočit v pátek ráno na některé cíle v Íránu. Na poslední chvíli si to však prezident rozmyslel a útok zastavil.

Zdroj:  iribnews, pz.cz