Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil alarmující snímek, na kterém je vidět psí spřežení brodící se vodou na rozbředlém mořském ledu. (Foto: Twitter)

Vědci s pomocí psího spřežení odváželi zařízení v polovině června na severozápadě Grónska zařízení z místní meteorologické stanice, rychle tající mořský led, ale změnil jejich cestu na nebezpečné dobrodružství, napsal list The Guardian.

Fotografii zveřejnil Steffen Olsen z Centra pro výzkum oceánu a ledu při Dánskem meteorologickém ústavu 13. června. Na snímku se zdá, jako by psi táhnoucí sáně s vybavením meteorologů a oceánografů běžely po vodní hladině.

Psí spřežení jsou podle vědců v tuto roční dobu stále nejpraktičtějším způsobem, jak se v daném regionu pohybovat. Olsen uvedl, že vědecký tým při cestě přes asi 1,2 metru tlustou ledovou masu se spoléhal na tradiční znalosti místních lovců a jejich psů.

K plánování cesty vědci rovněž využili satelitní snímky. Podle Olsena jsou jeho fotografie "spíše symbolické než vědecké" a svědčí o tom, že výprava zažila "neobvyklý den" .

"Minulý týden jsme byli jako v Grónsku, tak i ve zbývající části Arktidy svědky velmi teplého počasí, které přinesl teplý vzduch z jihu," uvedla klimatoložka Ruth Mottramová z Dánského meteorologického ústavu.