V pondělí Teherán oznámil, že se íránským tajným službám v rámci rozsáhlé operace podařilo zadržet 17 agentů CIA. Některým z nich hrozí dlouholeté tresty vězení, jiní již mohli být popraveni. Trump mezitím obvinil Teherán ze lži. (Foto: Twitter)

Zprávy o odhalení americké špionážní sítě přicházejí v době, kdy napětí v regionu roste. Íránské ministerstvo rozvědky uvedlo, že během uplynulého íránského kalendářního roku, který skončil v březnu 2019, došlo k zadržení celkem sedmnácti agentů. O rozbití špionážní sítě CIA íránské úřady informovaly již v červnu. Není ale jasné, zda pondělní prohlášení s tímto případem souvisí.

Tehdy Íránská informační agentura IRIB s odvoláním na tajemníka Nejvyšší rady národní bezpečnosti Ali Šamchaniho oznámila, že se Teheránu podařilo rozbít rozsáhlou americkou síť, která se zabývala kybernetickou špionáží. Se zásahem proti americkým zpravodajcům Íránu údajně pomáhaly blíže neurčené spřátelené země.

„Vzhledem ke spolupráci mezi Islámskou republikou Írán s dalšími zeměmi v budování mezinárodní organizace pro boj s americkou špionáží, jsme poskytli našim partnerům informace, které vedly k odhalení a rozbití sítě důstojníků CIA. Rovněž došlo k uvěznění a potrestání několika špiónů v různých zemích,“ uvedl Šamchani.

Íránská televize v pondělí odvysílala úryvky z dokumentárního filmu Lov na krtka, ve kterém detailně popisuje operace CIA v Íránu. Úryvky zveřejnila i íránská agentura Press TV. Mezi nimi je video ženy, která je označena jako důstojnice CIA, jak se snaží ve Spojených arabských emirátech naverbovat nejmenovaného Íránce.

„V Dubaji je velký počet (íránských, pozn. red.) špiónů. Je to velmi nebezpečné,“ říká na videu žena, údajně Američanka, v perštině s přízvukem.