Tento týden íránská armáda představila bezpilotní letoun, který se podle ní vyrovná americkému bezpilotnímu letounu MQ-9 Reaper, a tvrdí, že je schopen snadno dosáhnout nepřítele Teheránu číslo jedna – Izraele. (Foto: X)

Islámská republika tvrdí, že nový bezpilotní letoun Mohajer-10 může zůstat nepřetržitě ve vzduchu po dobu 24 hodin, a představila jej na úterní konferenci Den obranného průmyslu.

Íránský prezident Ebrahim Raisi se konference osobně zúčastnil, aby si dron prohlédl, a uvítal, že „světu pevně představí Írán jako vyspělý a technologický národ“.

Podle regionálního zpravodajství „sdělovací prostředky islámské republiky tvrdily, že dron může létat až do výšky 24 000 stop rychlostí 210 km/h a nést bombu o hmotnosti až 300 kilogramů. Dron může údajně také pojmout elektronické sledovací zařízení a kameru.“

Někteří západní analytici však vyjádřili skepsi, zejména pokud jde o tvrzení, že odráží schopnosti letounu MQ-9 Reaper.

Steve Bucci, bývalý úředník Pentagonu, řekl publikaci The Foreign Desk, že Íránci „mají tendenci hodně přehánět, takže budu předpokládat, že i když to může vypadat jako Reaper, pochybuji, že je to tak schopné“.

Al-Džazíra píše, že „podle zpráv z médií může bezpilotní letoun letět nepřetržitě ve výšce 7 000 metrů na vzdálenost až 2 000 km, což znamená, že by mohl dosáhnout Izraele“.

Nadále však panuje shoda v tom, že íránský program bezpilotních letounů je obecně velmi schopný, a to i vzhledem k tomu, že ruské síly operující na Ukrajině na bezpilotní letouny íránské výroby do značné míry spoléhají.

Nové záběry zveřejněné státními sdělovacími prostředky islámské republiky…

Již dlouho je také známo, že íránské balistické střely jsou poměrně vyspělé, a ty jsou vedle íránského jaderného programu předmětem intenzivních debat.

Írán a Izrael stále vedou zástupnou válku uvnitř Sýrie, kde izraelské letecké útoky často cílí na syrské i íránské vojenské pozice, zejména v Damašku a jeho okolí a na jihu země.

Zdroj: foreigndesknews.com