Dne 25. července uskutečnil XQ-58A Valkyrie poháněný umělou inteligencí a vycvičený strojovým učením tříhodinový let na floridské letecké základně Eglin. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Mise prokázala vícevrstvý bezpečnostní rámec na letounu bez posádky s umělou inteligencí a umělou inteligencí a umělou inteligencí a předvedla, že agent s umělou inteligencí a umělou inteligencí řeší takticky relevantní „problém“ během vzdušných operací,“ uvedl plukovník Tucker Hamilton, vedoucí oddělení testování a operací umělé inteligence ministerstva USAF.

Hamilton pokračoval: „Tento výsadek oficiálně umožňuje vyvinout agenty AI/ML, kteří budou vykonávat moderní dovednosti v oblasti vzduch-vzduch a vzduch-země, které jsou okamžitě přenositelné do dalších autonomních programů.“

Eglin se v rámci USAF stal testovacím místem pro pokročilé autonomní systémy. V listopadu loňského roku obdržela služba dva stealth drony Valkyrie přidělené 40. letce pro letové zkoušky.

V dřívějších tiskových zprávách AFRL popisuje Valkyrie jako „vysokorychlostní bezpilotní platformu s dlouhým dosahem a nízkými náklady, která má nabídnout maximální užitek při minimálních nákladech“.

Byla navržena a vyrobena ve spolupráci se společností Kratos Defense a je součástí výzkumu věrných křídelních letounů letectva.

„Umělá inteligence bude kritickým prvkem budoucího vedení války a rychlosti, s jakou budeme muset chápat operační obraz a přijímat rozhodnutí,“ uvedl v oznámení brigádní generál Scott Cain, velitel laboratoře.

Cain poznamenal: „Umělá inteligence, autonomní operace a tým člověk-stroj se nadále vyvíjejí nebývalým tempem a my potřebujeme koordinované úsilí našich vládních, akademických a průmyslových partnerů, abychom udrželi krok.“

AFRL neposkytla žádné podrobnosti o palubních systémech ani o tom, jaký typ misí, které obvykle vykonávají pilotované letouny, by stealth dron nahradil.

K tomu dochází v době, kdy se svět ocitl v závodě ve zbrojení v oblasti umělé inteligence a kdy se bilaterální vztahy mezi USA a Čínou nadále zhoršují.

V červnu se během simulovaného testu USAF zapnul dron s umělou inteligencí a „zabil“ svého lidského operátora.

Budoucnost je jasná: bezpilotní inteligentní drony budou na moderním bojišti působit spoušť.

Zdroj: afrl.af.mil